“Від конфлікту до діалогу”: українська громадськість вивчає інструменти миробудування
5 червня 2021 року відбувся онлайн-тренінг “Від конфлікту до діалогу” в рамках проєкту “PeaceLab”, якиймає на меті: відпрацювати у громадських активістів/ок навичок ведення та організації діалогових процесів онлайн, та надати можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.
Проект проходить за підтримки Фонду Ганса Зайделя в Україні. Представниця фонду Тетяна Золотар зазначила, що в основі діяльності Фонду є захист норм та стандартів демократичної побудови держави, та просування ідей непорушності миру як найвищої цінності.
“Фонд Ганса Зайделя є німецьким політичним фондом, заснованим у 1967 році в Мюнхені. Місія Фонду – відображена в гаслі: “На службі демократії, миру та розвитку”. У повоєнній Німеччині, коли було засновано Фонд, ці слова набували особливого змісту. І, на жаль, ті реалії, в яких ми сьогодні живемо в Україні, змушують нас на власному досвіді переконуватися, якою важливою цінністю є мир, та в чому перевага демократичних принципів побудови держави”, – акцентувала Тетяна Золотар.
Вона додала, що міжнародне співробітництво Фонду ґрунтується на роботі більш як 100 представництв у понад 60 країнах світу.
“У своїй діяльності Фонд керується принципом: “Допомога для самодопомоги”. Мета наших проєктів полягає в тому, щоб надавати громадянам демократичні знання і вміння, які допоможуть їм переглянути свої ціннісні орієнтири, дозволять активно включатися в економічні, політичні, соціальні процеси в країні, і сприяти розвитку власних громад, і країни в цілому, і при цьому – знати, як діяти грамотно та самостійно”, – повідомила Тетяна Золотар.
Вона підкреслила, що сьогоднішній захід став початком низки тренінгів для громадських активістів і активісток, що працюють у сфері розбудови миру.
“Ми гарно пам’ятаємо з історії літератури, що з давніх давен конфлікти вирішувались війнами. Але з часом війни еволюціонували, і на сьогодні здійснюється контроль не лише територій, але й моральний контроль над людьми. Проводиться боротьба проти мирного населення – через страх, через допомогу такого інструмента, як пропаганда. Ми стикаємось з цим кожного дня – і в засобах масової інформації, і в повсякденному житті. І нестача цих знань у населення дозволяє маніпулювати людьми. Звичайні інструменти миротворчості – такі як переговори – уже втрачають свою ефективність, або просто заморожують конфлікт, але не вирішують його”, – продовжила Тетяна Золотар.
Вона додала, що діалог, на відміну від переговорів, є мобільним інструментом, який суттєво розширює коло можливостей вирішення конфліктів, і процитувала одне з відомих висловлювань Далай-Лами: “Мир у світі починається з миру у собі”
“Якщо суть переговорів – це зайняти позицію і захищати її, не рухаючись, то суть діалогу – саме у русі, можливості змінювати свою думку, прислухатися до думки інших. Дедалі вагомішими стають методи альтернативного вирішення конфліктів – такі, як медіація, ненасильницька комунікація. Вони дозволяють побачити у кожній особистості насамперед людину, з її задоволеними чи не задоволеними потребами у безпеці, повазі, підтримці. Такі способи вирішення конфліктів говорять про відповідальність, що зараз набуває особливо важливого сенсу. Завдяки ним ми отримуємо можливість жити у майбутньому, а не просто – відстоювати свою думку”, – акцентувала Тетяна Золотар.
За її словами, єдиний спосіб змінити світ – почати з себе, і діяти не шаблонно, а думати, сумніватися, ставити питання та шукати відповіді на них.
“І якраз цей мир тоді почнеться з миру у школах, родинах, між поколіннями, у порозумінні між органами влади та громадянськими активістами, між внутрішньо переміщеними особами та місцевими мешканцями. Це – як вакцинація від інформаційних маніпуляцій, це єднання навколо конструктивних ідей, і фундамент для прийняття ефективних рішень”, – сказала Тетяна Золотар.
“Минуло вже сім років від початку бойових дій на Донбасі. Цей конфлікт почався з фейків – російська пропаганда поширювала брехливі меседжі, щоб налаштувати мешканців України проти самої України. Протягом цього часу за суттю нічого не змінилося у розповсюдженні цих фейків, і, на жаль, до цього процесу долучилося і українське суспільство. У цьому можна переконатися, просто відкривши стрічку новин Facebok”, – зазначила ініціаторка проєкту “PeaceLab”, тренерка Світлана Закревська.
Вона доповнила, що ідея цього проєкту була спрямована на встановлення причин та наслідків конфлікту, аналіз поняття «діалог», виявлення можливостей для реалізації діалогових процесів у місцевих громадах, і як можна боротися з фейками.
“Проєкт покликаний полегшити комунікації між представниками та представницями громадськості в Україні, а також – на підвищення продуктивності діалогових процесів у нашій країні”, – акцентувала Світлана Закревська.
Під час тренінгу тренерка Олеся Натха допомогла учасникам та учасницям проаналізувати та вивчити можливості роботи з конфліктом у громадах, розібратись в тому, як ефективно будувати діалог, сприяти толерантності та спільному пошуку конструктивних рішень, орієнтованих на взаєморозуміння та єдність суспільства.
Як зазначила Олеся, значна частина тренінгу була зосереджена на пропагуванні розуміння між громадянами, постраждалими внаслідок війни, та тими, яких війна безпосередньо не торкнулася.
“Мені було сьогодні цінно та цікаво вислухати усіх учасників та учасниць проєкту”, – резюмувала Олеся Натха.
Під час завершального кола учасники та учасниці тренінгу зазначили, що отримали багато інсайтів щодо використання інструментів та методів розбудови миру.