Від насильства до миротворчості: завершено перший блок тренінгів у рамках проєкту “PeaceLab”

30 червня відбувся п’ятий модуль тренінгів в рамках проєкту “PeaceLab”, який проводиться з метою навчити громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків у соціальних мережах та мінімізації їх розповсюдження, та надати можливості для просування конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Тренерка Світлана Закревська наголосила на важливості вивчення представниками/цями громадянського суспільства теми миротворчості.

«На жаль, в українському просторі вкрай мало матеріалів з цієї тематики. Добре, що є англомовні джерела, інформацію з яких я могла адаптувати до потреб нашої групи, коли готувалася до цього тренінгу більш як тиждень», – акцентувала тренерка.

Світлана доповнила, що під час заняття група зокрема працювала з Трикутником конфлікту – це модель, що досліджує причини і наслідки конфлікту. Теорія була створена норвезьким соціологом і головним засновником дисципліни вивчення світу та конфліктів Йоханом Гальтунгом і оприлюднена у 1969 році. Трикутник моделює три аспекти конфліктної ситуації та використовується для аналізу всіх типів конфліктних ситуацій, включаючи конфлікти з безліччю учасників.

«Класифікація за Трикутником Гальтунга наступна: пряме насильство – свідомо націлене на завдання шкоди, структурне насильство – неусвідомлене, звичне, до нього так чи інакше залучені всі, і культурне насильство – те, яке легітимізує два інші типи як справедливі», – уточнила тренерка.

Світлана Закревська нагадала слова, які сказав казав сам Гальтунг – про те, що усі, хто працюють у діалогових процесах, неодмінно стикнуться з усіма аспектами Трикутника.

«Все, що ми розбирали сьогодні – стосується дуже важливої теми, яку ми розбирали протягом минулих занять – теми діалогу. Коли ми сідаємо за стіл переговорів, ми завжди визначаємо цінності та потреби усіх сторін, ми стикаємося з упередженнями, стереотипами, і це те, що нам перешкоджає працювати далі. Але іноді ми просто забуваємо про це подумати заздалегідь. Ми продовжимо працювати над темою переговорів», – зазначила тренерка. 

Поділилася враженнями й представниця Фонду Ганса Зайделя в Україні Тетяна Золотар.

«Щоразу нове заняття для мене – відкриття. Неймовірна кількість опрацьованих тем, безліч інсайтів і висловлених думок, і завжди є щось нове для мене – і це дуже круто. Це вчергове доводить, що одну й ту саму тему можна обговорювати з різних боків, і завжди відкривати нові грані. Я рада, що групі наших учасників/ць, які мають професійний і життєвий досвід, вдалося зрозуміти, що саме потрібно змінювати у місцевих громадах і країні загалом. Це те, задля чого ми працюємо», – сказала Тетяна Золотар.

Нагадаємо, попередні тренінги відбулися 5, 12, 16 и 24 червня. В основі діяльності Фонду Ганса Зайделя в Україні, завдяки підтримці якого реалізується поточний проєкт, є захист норм та стандартів демократичної побудови держави, та просування ідей непорушності миру як найвищої цінності. Міжнародне співробітництво Фонду ґрунтується на роботі більш як 100 представництв у понад 60 країнах світу.

Під час першого блоку тренінгів учасники/ці працювали з поняттями конфлікт, мир та діалог, і розглядали можливі варіанти просування ідей миротворчості у власних громадах, з якими працюватимуть після завершення усіх етапів групових занять у рамках проєктів. 

«Зокрема учасники та учасниці знайомилися з підходами до вирішення соціальних конфліктів, вивчали принципи роботи на різних стадіях конфлікту, а також визначали підходи вирішення конфліктів. Крім того, обговорення на спільному колі, яким ми резюмували кожну сесію, надало як групі, так і мені особисто безліч інсайтів, які допоможуть покращити ефективність подальшої роботи», – говорить тренерка Олеся Натха.

Вона також наголосила, що «це чудова практика – говорити про конфлікт безконфліктно». 

«І цей досвід спрацює як своєрідний «тренажер», коли учасниці та учасники вже у своїх громадах розбиратимуть практичні кейси. Дуже важливо спочатку опрацювати наявні інструменти та методики тут, у безпечному, дружньому просторі», – резюмувала Олеся Натха.

Тренерка модулю «Природа діалогу та діалогічної комунікації» Мар’яна Завійська акцентує: діалог – це процес, який потребує зусиль та розуміння усіх сторін.

«Вступати в діалог один з одним – означає спілкуватися таким чином, щоб можна було краще зрозуміти себе та інших. Рамкою для цього виду спілкування може бути структурований опосередкований груповий процес, який організовується командою фасилітаторів. Перевагами діалогічної комунікації є потенціал до трансформації конфліктів, можливість покращити стосунки в громаді та набути позитивного досвіду взаємодії. Крім того, спираючись на енергію, яка вивільняється в діалозі, учасники та учасниці можуть відчути нову мотивацію до ініціативи чи змін», – підкреслила тренерка Мар’яна Завійська.

Ці та інші можливості, знання та практичні навички, отримані під час проєкту, учасники/ці використовуватимуть під час проведення вже власних заходів у місцевих громадах, що сприятиме поширенню принципів толерантності та ненасильницької комунікації заради подолання конфліктів.

А попереду у групи – новий блок тренінгів.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганса Зайделя у Facebook, а також на сайті unaedi.net