Протидія деструктивній пропаганді: як боротися з маніпуляціями в інформаційному просторі

19 липня відбувся другий модуль тренінгу «Долаємо фейки – долаємо конфлікт» онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні. 

Нагадуємо, що під час минулої онлайн-зустрічі група вивчала поняття «пропаганда». Незважаючи на те, що пропаганда може бути корисною (пропагувати можна екологічний підхід до навколишнього середовища, екологічне споживання ресурсів, здоровий спосіб життя), у сучасному контексті слово «пропаганда» набуває негативного змісту, оскільки пропаганда невідворотно перетворюється на інструмент інформаційної війни. Для України такий контекст, з огляду на бойові дії на Донбасі, актуальний протягом ось уже більш як сім років.

«Деструктивна пропаганда, на жаль, в інформаційному просторі застосовується дуже часто. Тому темою нашого наступного заняття стало «Ментальне підґрунтя пропаганди та фейків». Ми говорили про маніпуляції, якими перенасичені сучасні джерела інформації, особливо – соціальні мережі», – підкреслила тренерка Світлана Закревська.

Зокрема тренерка, учасники та учасниці обговорювали відмінності понять «Пропаганда» та «Маніпуляція», вивчали способи маніпулювання інформацією, а також – інструменти, засоби та методи протидії маніпулюванню.

Крім того, під час тренінгу група оволоділа практичними навичками аналізу інформації в онлайн-джерелах, а також вивчала методи пошуку надійних інформаційних джерел.

«На жаль, сьогодні маніпулювання інформацією набуває широких масштабів. Зокрема з метою маніпуляцій свідомістю споживачів /ок інформації використовуються фейкові фотоматеріали, кричущі заголовки новин та інших матеріалів, так звані «боти» та «тролі», а також думки так званих «експертів», які озвучують певну думку, яка є вигідною саме маніпулятору», – деталізувала тренерка Світлана Закревська.

Теоретичні знання учасники/учасниці відпрацьовували під час роботи з кейсами. 

Нагадаємо, 8 липня стартував другий блок онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net