Чому ми відгукуємося на фейки: активісти отримують навички протидії маніпуляціям

22 липня відбувся черговий тренінг другого блоку онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

«Сьогоднішня зустріч стала каталізатором низки інсайтів для учасників/учасниць нашого онлайн-курсу, оскільки говорили про дуже особисте: про ментальне підґрунтя процесу відгуку на фейки в інформаційному просторі. Ми намагалися з’ясувати, чому трапляється так, що ми сприймаємо фейки та поширюємо їх, а також – вивчали механізми, за допомогою яких маніпулятивні матеріали поширюються в інформаційному просторі, і яким чином протидіяти їхньому впливу», – розповіла тренерка Світлана Закревська.

Зокрема група обговорювала сутність маніпуляцій, що створюються завдяки точкам зору так званих «експертів» і «лідерів думок», які часто ретранслюють не власну думку, ґрунтуючись на експертних висновках, а меседжі, вигідні, наприклад, певним політичним силам. У результаті поширення та надання суспільного фідбеку подібним матеріалам зростає рівень поляризації суспільства. Особливо помітно ці процеси активізувалися в Україні, починаючи від подій весни 2014 року на Донбасі та у Криму.

Крім того, учасники/учасниці онлайн-курсу аналізували поняття «джинса», та виокремили причини, чому завідомо замовні неправдиві матеріали, які містять приховану рекламу, несуть небезпеку, яку саме небезпеку – та як можна мінімізувати відгук подібних матеріалів і їх поширення.

Зазначається, що у соціальних мережах ризики зустріти фейкові матеріали, які подаються у вигляді нібито фактів, набагато вищі, аніж, наприклад, у профільних виданнях, які містять переважно суто експертні коментарі з тієї чи іншої тематики. Тренерка навела приклади реальних сучасних українських кейсів, коли дописи у Facebook про певні громадські або політичні акції створюють «білий шум», що за емоційними коментарями приховує справжні цілі оприлюднення інформації.

«Вивчати різновиди маніпуляцій, дізнаватися про засоби виявлення матеріалів з ознаками «джинси», вчитися протидіяти впливу фейків за допомогою, наприклад, навичок фактчекінгу – необхідно у наш непростий час. Усі перелічені вміння допомагають суттєво знизити рівень поширення неправдивої інформації. А це, у свою чергу, допомагає боротися із поляризацією українського суспільства, яке підігрівається абсолютно штучно, і якраз за допомогою подібних фейкових матеріалів. Сьогодні ми багато говорили саме про те, як захистити себе та своє оточення від впливу маніпуляторів», – акцентувала тренерка Світлана Закревська.

Крім того, під час онлайн-зустрічі група обговорювала когнітивні викривлення, серед них – ефект Даннінга – Крюґера* та його вплив на формування псевдоекспертного середовища у сучасній Україні, а також – вчилася аналізувати власний онлайн-простір у соціальних мережах у контексті виявлення поширювачів фейкових меседжів.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

*Ефе́кт Да́ннінга – Крю́ґера – когнітивне упередження, яке полягає в тому, що люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та приймають невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє це усвідомити. Через це вони зверхні щодо інших, вважають свої здібності вищими за пересічні.