Освіта дорослих у новій парадигмі: проєкт «PeaceLab» готує до проведення онлайн-тренінгів

4 серпня відбувся перший онлайн-тренінг третього блоку тренінг-курсу, що триває в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій».

«Наша сьогоднішня сесія розпочинає великий трьохкомпонентний блок щодо онлайн-діяльності тренера/ки та фасилітатора/ки. Ми почали говорити про специфіку дистанційної роботи. Значна частина нашої роботи пов’язана з розвитком тренерських компетенцій онлайн (у групі є учасники/ці, які мають досвід тренерської взаємодії з групами офлайн). Серед іншого група знайомилася з конкретними інструментами, онлайн-майданчиками для тренерської роботи, зокрема з оновленими опціями Zoom», – зазначила тренерка Мар’яна Завійська.

Говорячи про онлайн-практики ведення діалогу, тренерка розповіла про практики для роботи у громадах, що ґрунтуються на принципах толерантності, конструктивної взаємодії та ненасильницької комунікації.

Під час тренінгу також група обговорювала аксіоми TCI – Theme Centered Interaction (Берлінська школа):

  • Аксіома 1 – автономія: «Людина є психологічною сутністю. Він/вона також є частиною Всесвіту, а отже, одночасно автономними і взаємозалежними. Автономність людей зростає настільки, наскільки він/вона усвідомлюють свою взаємозалежність (буття частиною Всесвіту)».
  • Аксіома 2 – повага: «Повага до всіх живих істот та їх розвитку. Повага до розвитку вимагає прийняття рішень, заснованих на цінностях. Гуманне – цінне, негуманне – загрожує».
  • Аксіома 3 – розширення кордонів: «Вільне рішення приймається в межах внутрішніх та зовнішніх (кордонів) обмежень. Можна розширити ці кордони».

«Зараз простір онлайн-роботи, зокрема у контексті освіти дорослих, змінює парадигму. Саме тому протягом усього цього масштабного курсу я та інші тренерки ділимося з групою досвідом як тренерської, так і фасилітаторської роботи, аби розшири ці кордони», – акцентувала Мар’яна Завійська.

Крім того, під час тренінгу говорили про «Модель чотирьох кімнат» Клейса Янссена: «Комфорт», «Заперечення», «Сум’яття» та «Оновлення».

«Ці кімнати уособлюють етапи, через які людина послідовно проходить у процесі здійснення змін. На початковому етапі змін всі знаходяться в кімнаті під назвою «Комфорт». Потім, рухаючись проти годинникової стрілки, вони проходять послідовно кімнати «Заперечення», «Сум’яття» і «Оновлення», щоб знову знайти стан спокою в кімнаті «Задоволення», – пояснила Мар’яна Завійська.

Група опрацювала засоби підготовки до онлайн-тренінгу з урахуванням специфіки такого формату роботи. Знання учасники/ці поглиблюватимуть протягом наступних занять.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook.