Конфлікт, діалог і медіаграмотність: в українських громадах відбулися тренінги з миробудування

В рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні відбулася низка заходів у різних українських містах. Тренінги, які провели учасниці онлайн-курсу, були присвячені поширенню та актуалізації знань та навичок, покликаних сприяти розбудові миру в Україні, та запобігти розповсюдженню фейків щодо мирних процесів в українському інформаційному просторі. 

Крок до порозуміння

27 серпня у Богуславецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – дошкільний навчальний заклад» ім. М.О. Максимовича Золотоніського району Черкаської області відбувся тренінг «Протидія фейкам – крок до порозуміння». Тренерка – Тетяна Москаленко, учасниця проєкту «PeaceLab».

У заході взяли участь учителі та вихователі.

Під час тренінгу учасники та учасниці визначали та обговорювали поняття «Мир», зокрема – що сприяє миру, а що – його руйнує. 

Крім того, знайомилися з методами роботи пропаганди, як деструктивної, так і конструктивної, а також – засобами протидії деструктивній пропаганді. 

«Згідно з визначенням, пропаганда – це усна, друкована, наочна політична діяльність, що впливає на свідомість та настрій людей з метою спонукання їх до політичної чи іншої активності, ідеологічна зброя в боротьбі за політичний авторитет або владу. Ми намагалися якомога глибше вивчити механізми дії деструктивної пропаганди, і з’ясувати, яким чином можемо їй опиратися», – повідомила тренерка Тетяна Москаленко.

Окремо обговорювалися фейки, за допомогою яких штучно поглиблюються протиріччя у сучасній Україні, як і у низці інших країн, що переживали збройний конфлікт.

«Фейк – це будь-яка недостовірна інформація, розміщена в Інтернеті. Фейк може бути навмисним і ненавмисним, повним або частковим. Фейковим може бути будь-який контент: новина, зображення, відеоролик. Крім того, з метою дестабілізації ситуації в соціальних мережах створюються фейкові акаунти. Мета фейків – створення соціальної напруги, дезінформація, наперед неправдиві, сфабриковані «факти», шахрайство, збільшення трафіка, просування персон/ідей, просування товарів і послуг», – розповіла пані Тетяна.

Також вивчали поняття «маніпуляції»: як вони працюють, як впливають на громадську думку стосовно резонансних подій, яким чином сприяють збільшенню кількості непорозумінь між громадянами/ками України.

До структури заходу тренерка включила також навчальні відеоматеріали, інтерактивні ігри та низку вправ на поліпшення якості комунікації. З цією ж метою під час тренінгу дуже активно працювали в групах.

«Тренінг проходив у творчій, позитивній, толерантній атмосфері. Учасники були вмотивованими до професійного та особистого вдосконалення. Учасники тренінгу під час заключного кола висловилися про актуальність тематики тренінгу, цікавий перебіг заходу, практичність вправ, постійну можливість висловитися, нову інформацію та нові терміни, шляхи використання отриманого досвіду в учнівських колективах, відпрацювання навичок роботи в команді, групах, а також покращення навичок використання та аналізу різноманітних джерел», – зазначила тренерка Тетяна Москаленко.

Медіагігієна: укріплюй свій інфобар’єр

Під таким гаслом 6 вересня 2021 року в черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №4 відбувся тренінг для 26-ти учнів і учениць 10-А класу – 19 дівчат 9 хлопців віком 15-16 років. Тренерка – практична психологиня Тетяна Любіч – говорила з аудиторією про значення медіаграмотності як щита від фейків і маніпуляцій у сучасному інформаційному просторі, де найбільш активною є якраз молодь.

Зокрема тренерка зазначила, що занурення у тему потребувало тривалого часу, оскільки основна частина аудиторії не мала достатньо знань щодо теми тренінгу.

«Інтерактивна форма роботи тримала інтерес учасників, сприяла включеності в тему, створювала сприятливий неформальний емоційний клімат. Більшість учнів не знайомі з темою медіаграмотності, чують про неї вперше, тому занурення у тему потребувало більш тривалого часу. У створенні власного медіаполя (вправа «Моє медіаполе») звернула увагу на те, що учні знають великий обсяг складових свого медіаполя, розуміють, що вони мають свій вплив на сприйняття власної картини світу (перші позиції очікувано посіли соціальні мережі, зокрема Instagram, TikTok)», – розповіла Тетяна Любіч

Тренерка доповнила, що аудиторія не була обізнаною щодо механізмів поширення фейкової інформації.

«Розглядаючи шкідливий контент, помітила, що учні недостатньо обізнані з темою фейків, їх ознаками та декодуванням. Тренувалися розпізнавати фейки, які є навкруги теми короновірусу Підвищений інтерес викликала вправа декодування фотофейків», – продовжила тренерка. 

А от тема «Інформаційна безпека» виявилася більш близькою для молоді. 

«Учні складали правила безпеки в Інтернеті. Окремо поговорили про кібербулінг, мову ворожнечі, яка розпалює конфлікти у віртуальному просторі, її механізми та як її уникати», – зазначила Тетяна Любіч.

По закінченні учні говорили про актуальність тренінгу, виявили готовність продовжувати заглиблюватися в питання медіаграмотності надалі, створювати безпечний власний інтернет-простір, вільний від конфліктів і ворожнечі, резюмувала тренерка.

Ефективна взаємодія у громаді

8 вересня у м. Часів Яр Донецької області Ганна Петриченко та Олена Зозуля провели тренінг для громади. Захід відбувся на базі Центру дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ). 

Як зазначили тренерки, у заході взяли участь 20 осіб: освітяни/ки, громадські діячи/ки, представники/ці бізнесу та ін. Усі запрошені взаємодіють із широкими верствами місцевого населення, відомі у своїй громаді. 

«Під час тренінгу були задіяні різні форми робити: презентації, робота в малих групах, мозковий штурм, робота з фліпчартом, «руханки», робота з метафоричними картками, картками потреб та ін.», – продовжили Ганна Петриченко та Олена Зозуля.

Упродовж тренінгу були розглянуті питання:

  • Поняття конфлікту.
  • Види конфліктів.
  • Аналіз конфліктів.
  • Підходи та стратегії роботи з конфліктами.
  • Використання методів ННК в роботі з конфліктами.
  • Значення діалогу.
  • Фасилітація діалогічних процесів та ін.

За словами тренерок, тема визвала жвавий інтерес та відгуки учасників, вони часто пропонували власні кейси, були включені, активні. 

«Панувала позитивна робоча атмосфера. Висловлювались ідеї, як це можна застосувати на практиці в своїй діяльності. Неодноразово звучала думка, що подібних заходів у Часовому Яру не вистачає. Загальні враження від проведеного заходу – позитивні. Учасники були уважні, ініціативні, не відходили від заявленої теми та були включені у процес. Всі дійшли висновку щодо значущості теми, перспективність її вивчення та великому практичному потенціалі», – підсумували тренерки.

Конфлікти: шляхи розв’язання

У м. Кремінна Луганської області Яна Гарькавець 15 вересня провела тренінг «Конфлікти. Шляхи розв’язання».

«Аудиторія заходу – батьки учнів/учениць ліцею», – розповіла тренерка.

За допомогою тренерки група опрацювала актуальні навички розв’язання конфліктів за допомогою продуктивного діалогу – шляхом визначення потреб кожної із зацікавлених сторін. Учасниці заходу наголосили на значущості подібних тренінгів, а також зазначили необхідність поширення таких знань серед різних аудитрій в українських громадах.

За словами тренерки Яни Гарькавець, захід відбувся в атмосфері прийняття, порозуміння, а також – спільної зацікавленості аудиторії у вирішенні конфліктів за допомогою методів та засобів ненасильницької комунікації.

Природа комунікації

20 вересня у м. Жовті води Дніпропетровської області Людмила Скиба провела тренінг «Від конфлікту до діалогу. Природа діалогу та комунікації». 

Мета заходу – сприяти поліпшенню розуміння громадськими активістами тематики вирішення конфліктів за допомогою діалогу. 

«Моєю метою було допомогти громадським активістам м. Жовті Води набути навичок ведення та організації діалогових процесів, розпізнавання фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їхнього поширення, та надати можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на конфлікт на сході України», – зазначила Людмила Скиба.

Упродовж тренінгу учасники та учасниці опрацьовували практичні кейси щодо можливостей розв’язання конфліктів у громадах, а також – побудови продуктивного діалогу в громадах.

«За підсумками заходу учасники/ці зазначили, що готові сприяти просуванню толерантності та спільному пошуку конструктивних рішень, орієнтованих на взаєморозуміння та єдність суспільства, пропагуванню розуміння між громадянами, постраждалими внаслідок війни, та тих, яких війна безпосередньо не торкнулася», – наголосила тренерка.

Природа діалогу та діалогічної комунікації

20 вересня учасниці проєкту Ганна Петриченко та Олена Зозуля провели другий модуль тренінгу «Природа діалогу та діалогічної комунікації»  в Часово-Ярській громаді (Донецька обл.) на базі ЦДЮТ м. Часів-Яр. 

В заході прийняли участь 19 осіб: освітяни, громадські діячи, представники бізнесу та ін. Всі запрошені взаємодіють з широкими верствами місцевого населення, відомі в своїй Громаді. 

Під час тренінгу панувала позитивна робоча атмосфера, відзначили тренерки. Висловлювались ідеї, як це можна застосувати на практиці в своїй діяльності, наводились приклади та гострі питання. 

Загальні враження від проведеного заходу – позитивні. Як учасники та учасниці позитивно відгукувались про захід, так і в тренерок склалось подібне враження: учасники були уважні, ініціативні, не відходили від заявленої теми та були включені у процес. 

Неодноразово звучала думка, що подібних заходів в Часів-Ярі не вистачає і було б добре, якби подібні заходи відбувались частіше. 

Учасники відзначали значущість означеного тренінгу, перспективність вивчення теми конфлікту та діалогічних практик надалі, а також великий практичний потенціал розглянутих тем та навичок.