Слухати, чути, порозумітися: підсумки проєкту з миробудування «PeaceLab»

28 вересня відбулася підсумкова онлайн-зустріч учасниць навчального онлайн-курсу в межах проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

Нагадаємо, що проєкт мав на меті допомогти громадським активістам, що працюють у сфері розбудови миру, оволодіти навичками ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнавання фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їхнього розповсюдження, а також – надати їм можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на конфлікт на сході України.

Упродовж курсу «Від конфлікту до діалогу» учасники/учасниці зокрема працювали в наступних напрямах:

 • основи конфліктології, види та типи конфліктів; 
 • стилі поведінки у конфліктних ситуаціях;
 • етапи та стратегії вирішення конфліктів;
 • поняття діалогу, діалогового підходу й культури діалогу; 
 • розуміння різниці між діалогом, дебатами та дискусією;
 • дизайн діалогового процесу та діалогової зустрічі;
 • миробудування та миротворчість.

Тренінговий курс «Долаємо фейки – долаємо конфлікт» мав на меті надати базові знання з інформаційної гігієни. Він про те, як основні інфоджерела маніпулюють інформаційними приводами, фактами, подіями, що стосуються конфлікту в Україні, та як мінімізувати вплив маніпуляцій на суспільство.

Тренінговий курс «Онлайн-технології для тренерів» надав групі знання щодо технологій та ресурсів для організації та проведення навчальних заходів в онлайн-форматі. Зокрема учасники/учасниці отримали відповіді щодо наступних напрямів роботи: 

 • які ресурси, зокрема безкоштовні, можна використовувати в онлайн-навчанні;
 • специфіка розробки та проведення заходу в онлайн-форматі;
 • онлайн-технології.

Результатом спільних напрацювань стала розробка «Керівництва з онлайн-технологій». Брошура виготовлена в електронному вигляді та поширена серед учасників/учасниць курсу. 

Після онлайн-курсу учасники/учасниці обрали тему одноденного заходу та провели тренінги у власних громадах. Зокрема заходи відбулись на Черкащині, Донеччині, Луганщині. Аудиторії – від учнів/учениць та студентства – до громадських активістів/ок та представників/ць територіальних громад. 

«Теоретичні знання мають бути посилені практичними навичками. Наприклад, навичками активного слухання та розуміння іншої людини. Тому що, коли ми зустрічаємо людей, з якими нам потрібно комунікувати, то дуже часто трапляється, що теорія забувається, а на практиці використовується мову ворожнечі. Під час цього проєкту ми набували цих навичок не лише у навчальних частинах тренінгу, алей у практичних частинах для тренерів ми продовжували слухати, дослухатися, чути та зрештою розуміти», – зазначила тренерка Світлана Закревська.

Зокрема тренерки Світлана ЗакревськаОлеся Натха та Мар’яна Завійська отримали фідбек від учасників/учасниць проєкту: 

 • «Серед інших дуже корисною виявилася практична частина, коли ми відпрацьовували навички говорити, чути та слухати. Часто виникає питання, чому люди не чують одне одного. І саме ці інструменти в межах нашого тренінгу надали відповідь, і допомогли зрозуміти, яким чином можна аналізувати отриману інформацію та поліпшити комунікацію. Завдяки цьому можна домогтися і вирішення конфліктів, і порозуміння, і підвищення якості комунікації та збереження ресурсу загалом».
 • «Упродовж тренінгу нам надавали важливі інструменти, за допомогою яких можна не лише вийти з конфлікту, але й жити в мирі, зберігати мир. Це дуже важливо».
 • «Усі очікування від тренінгу справдилися. Я очікувала отримати навички з фасилітації, оскільки це важливо для моєї професійної діяльності. Окремо виділю онлайн-інструменти, якими ми оволоділи».
 • «Я обіймаю керівну посаду, і дуже хотіла поглибити навички комунікації з колегами, аби підвищити якість спілкування, а отже – і продуктивність роботи».
 • «Для мене зокрема виявилися корисними навички із відокремлення фейкової інформації від фактів в інформаційному просторі».

Крім того, учасниці навчального курсу поділилися інсайтами від проведення власних заходів у своїх громадах. Абсолютна більшість групи висловила готовність продовжувати роботу з миробудування у громадах, а також поглиблювати набуті знання та навички.

«Дійсно, дуже важлива практична частина роботи. Важливо не лише отримувати теоретичні знання, але й відпрацьовувати їх на практиці. Коли виникає взаємодія з учасниками/учасницями, навіть така, що вимагає витрати значного особистого ресурсу, формується розуміння важливості процесів миробудування. Ми дуже сподіваємося, що навички, які група отримала впродовж проєкту «PeaceLab», сприятимуть процесам розбудови миру та створенню умов для суспільного діалогу в різних громадах України», – резюмувала тренерка Світлана Закревська.