У жовтні ми розпочали новий проєкт “Креативна миротворчість” за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні (Німеччина).

Цей проєкт є продовженням попереднього проєкту “PeaceLab”, протягом реалізації якого було виявлено, що абсолютно відсутній візуальний контент (відео) українською мовою про конфлікти, про вирішення конфліктів та миробудування в Інтернет-просторі. Тож тепер, ми маємо на меті створити анімаційні відео з тематиці миротворчості та конфліктів. Використання україномовного матеріалу допоможе активістам, представникам громадських та державних організацій більш продуктивно працювати з темою миротворчості та поширювати інформацію серед різних верств населення. 

13 жовтня була проведена робоча зустріч в онлайн форматі, де ми визначилися з напрямками та концепціями анімаційних відео. У заході прийняли участь учасниці минулого проєкту «PeaceLab», які виявили бажання бути залученими у створенні відео. Результатом зустрічі стала розроблена загальна концепція та напрямок двох відео. Так як це перші відео з цієї тематиці, було вирішено відео робити більш загальним та охопити теоретичну складову Перше відео планується бути на тему «Крива конфлікту», а друге – «Що таке насильство».

25-27 жовтня 2021 року у Києві відбулася робоча зустріч в офлайн форматі з розробки першого відео. Команда проєкту, три учасниці та ілюстратор прийняли участь у заході. Протягом трьох днів вони працювали над створенням візуального та описового контенту до відео.

Ми продовжуємо працювати зі створення анімаційного відео, і у грудні матеріал буде оприлюднено.

28 вересня відбулася підсумкова онлайн-зустріч учасниць навчального онлайн-курсу в межах проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

Нагадаємо, що проєкт мав на меті допомогти громадським активістам, що працюють у сфері розбудови миру, оволодіти навичками ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнавання фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їхнього розповсюдження, а також – надати їм можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на конфлікт на сході України.

Упродовж курсу «Від конфлікту до діалогу» учасники/учасниці зокрема працювали в наступних напрямах:

 • основи конфліктології, види та типи конфліктів; 
 • стилі поведінки у конфліктних ситуаціях;
 • етапи та стратегії вирішення конфліктів;
 • поняття діалогу, діалогового підходу й культури діалогу; 
 • розуміння різниці між діалогом, дебатами та дискусією;
 • дизайн діалогового процесу та діалогової зустрічі;
 • миробудування та миротворчість.

Тренінговий курс «Долаємо фейки – долаємо конфлікт» мав на меті надати базові знання з інформаційної гігієни. Він про те, як основні інфоджерела маніпулюють інформаційними приводами, фактами, подіями, що стосуються конфлікту в Україні, та як мінімізувати вплив маніпуляцій на суспільство.

Тренінговий курс «Онлайн-технології для тренерів» надав групі знання щодо технологій та ресурсів для організації та проведення навчальних заходів в онлайн-форматі. Зокрема учасники/учасниці отримали відповіді щодо наступних напрямів роботи: 

 • які ресурси, зокрема безкоштовні, можна використовувати в онлайн-навчанні;
 • специфіка розробки та проведення заходу в онлайн-форматі;
 • онлайн-технології.

Результатом спільних напрацювань стала розробка «Керівництва з онлайн-технологій». Брошура виготовлена в електронному вигляді та поширена серед учасників/учасниць курсу. 

Після онлайн-курсу учасники/учасниці обрали тему одноденного заходу та провели тренінги у власних громадах. Зокрема заходи відбулись на Черкащині, Донеччині, Луганщині. Аудиторії – від учнів/учениць та студентства – до громадських активістів/ок та представників/ць територіальних громад. 

«Теоретичні знання мають бути посилені практичними навичками. Наприклад, навичками активного слухання та розуміння іншої людини. Тому що, коли ми зустрічаємо людей, з якими нам потрібно комунікувати, то дуже часто трапляється, що теорія забувається, а на практиці використовується мову ворожнечі. Під час цього проєкту ми набували цих навичок не лише у навчальних частинах тренінгу, алей у практичних частинах для тренерів ми продовжували слухати, дослухатися, чути та зрештою розуміти», – зазначила тренерка Світлана Закревська.

Зокрема тренерки Світлана ЗакревськаОлеся Натха та Мар’яна Завійська отримали фідбек від учасників/учасниць проєкту: 

 • «Серед інших дуже корисною виявилася практична частина, коли ми відпрацьовували навички говорити, чути та слухати. Часто виникає питання, чому люди не чують одне одного. І саме ці інструменти в межах нашого тренінгу надали відповідь, і допомогли зрозуміти, яким чином можна аналізувати отриману інформацію та поліпшити комунікацію. Завдяки цьому можна домогтися і вирішення конфліктів, і порозуміння, і підвищення якості комунікації та збереження ресурсу загалом».
 • «Упродовж тренінгу нам надавали важливі інструменти, за допомогою яких можна не лише вийти з конфлікту, але й жити в мирі, зберігати мир. Це дуже важливо».
 • «Усі очікування від тренінгу справдилися. Я очікувала отримати навички з фасилітації, оскільки це важливо для моєї професійної діяльності. Окремо виділю онлайн-інструменти, якими ми оволоділи».
 • «Я обіймаю керівну посаду, і дуже хотіла поглибити навички комунікації з колегами, аби підвищити якість спілкування, а отже – і продуктивність роботи».
 • «Для мене зокрема виявилися корисними навички із відокремлення фейкової інформації від фактів в інформаційному просторі».

Крім того, учасниці навчального курсу поділилися інсайтами від проведення власних заходів у своїх громадах. Абсолютна більшість групи висловила готовність продовжувати роботу з миробудування у громадах, а також поглиблювати набуті знання та навички.

«Дійсно, дуже важлива практична частина роботи. Важливо не лише отримувати теоретичні знання, але й відпрацьовувати їх на практиці. Коли виникає взаємодія з учасниками/учасницями, навіть така, що вимагає витрати значного особистого ресурсу, формується розуміння важливості процесів миробудування. Ми дуже сподіваємося, що навички, які група отримала впродовж проєкту «PeaceLab», сприятимуть процесам розбудови миру та створенню умов для суспільного діалогу в різних громадах України», – резюмувала тренерка Світлана Закревська.

В рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні відбулася низка заходів у різних українських містах. Тренінги, які провели учасниці онлайн-курсу, були присвячені поширенню та актуалізації знань та навичок, покликаних сприяти розбудові миру в Україні, та запобігти розповсюдженню фейків щодо мирних процесів в українському інформаційному просторі. 

Крок до порозуміння

27 серпня у Богуславецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – дошкільний навчальний заклад» ім. М.О. Максимовича Золотоніського району Черкаської області відбувся тренінг «Протидія фейкам – крок до порозуміння». Тренерка – Тетяна Москаленко, учасниця проєкту «PeaceLab».

У заході взяли участь учителі та вихователі.

Під час тренінгу учасники та учасниці визначали та обговорювали поняття «Мир», зокрема – що сприяє миру, а що – його руйнує. 

Крім того, знайомилися з методами роботи пропаганди, як деструктивної, так і конструктивної, а також – засобами протидії деструктивній пропаганді. 

«Згідно з визначенням, пропаганда – це усна, друкована, наочна політична діяльність, що впливає на свідомість та настрій людей з метою спонукання їх до політичної чи іншої активності, ідеологічна зброя в боротьбі за політичний авторитет або владу. Ми намагалися якомога глибше вивчити механізми дії деструктивної пропаганди, і з’ясувати, яким чином можемо їй опиратися», – повідомила тренерка Тетяна Москаленко.

Окремо обговорювалися фейки, за допомогою яких штучно поглиблюються протиріччя у сучасній Україні, як і у низці інших країн, що переживали збройний конфлікт.

«Фейк – це будь-яка недостовірна інформація, розміщена в Інтернеті. Фейк може бути навмисним і ненавмисним, повним або частковим. Фейковим може бути будь-який контент: новина, зображення, відеоролик. Крім того, з метою дестабілізації ситуації в соціальних мережах створюються фейкові акаунти. Мета фейків – створення соціальної напруги, дезінформація, наперед неправдиві, сфабриковані «факти», шахрайство, збільшення трафіка, просування персон/ідей, просування товарів і послуг», – розповіла пані Тетяна.

Також вивчали поняття «маніпуляції»: як вони працюють, як впливають на громадську думку стосовно резонансних подій, яким чином сприяють збільшенню кількості непорозумінь між громадянами/ками України.

До структури заходу тренерка включила також навчальні відеоматеріали, інтерактивні ігри та низку вправ на поліпшення якості комунікації. З цією ж метою під час тренінгу дуже активно працювали в групах.

«Тренінг проходив у творчій, позитивній, толерантній атмосфері. Учасники були вмотивованими до професійного та особистого вдосконалення. Учасники тренінгу під час заключного кола висловилися про актуальність тематики тренінгу, цікавий перебіг заходу, практичність вправ, постійну можливість висловитися, нову інформацію та нові терміни, шляхи використання отриманого досвіду в учнівських колективах, відпрацювання навичок роботи в команді, групах, а також покращення навичок використання та аналізу різноманітних джерел», – зазначила тренерка Тетяна Москаленко.

Медіагігієна: укріплюй свій інфобар’єр

Під таким гаслом 6 вересня 2021 року в черкаській загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №4 відбувся тренінг для 26-ти учнів і учениць 10-А класу – 19 дівчат 9 хлопців віком 15-16 років. Тренерка – практична психологиня Тетяна Любіч – говорила з аудиторією про значення медіаграмотності як щита від фейків і маніпуляцій у сучасному інформаційному просторі, де найбільш активною є якраз молодь.

Зокрема тренерка зазначила, що занурення у тему потребувало тривалого часу, оскільки основна частина аудиторії не мала достатньо знань щодо теми тренінгу.

«Інтерактивна форма роботи тримала інтерес учасників, сприяла включеності в тему, створювала сприятливий неформальний емоційний клімат. Більшість учнів не знайомі з темою медіаграмотності, чують про неї вперше, тому занурення у тему потребувало більш тривалого часу. У створенні власного медіаполя (вправа «Моє медіаполе») звернула увагу на те, що учні знають великий обсяг складових свого медіаполя, розуміють, що вони мають свій вплив на сприйняття власної картини світу (перші позиції очікувано посіли соціальні мережі, зокрема Instagram, TikTok)», – розповіла Тетяна Любіч

Тренерка доповнила, що аудиторія не була обізнаною щодо механізмів поширення фейкової інформації.

«Розглядаючи шкідливий контент, помітила, що учні недостатньо обізнані з темою фейків, їх ознаками та декодуванням. Тренувалися розпізнавати фейки, які є навкруги теми короновірусу Підвищений інтерес викликала вправа декодування фотофейків», – продовжила тренерка. 

А от тема «Інформаційна безпека» виявилася більш близькою для молоді. 

«Учні складали правила безпеки в Інтернеті. Окремо поговорили про кібербулінг, мову ворожнечі, яка розпалює конфлікти у віртуальному просторі, її механізми та як її уникати», – зазначила Тетяна Любіч.

По закінченні учні говорили про актуальність тренінгу, виявили готовність продовжувати заглиблюватися в питання медіаграмотності надалі, створювати безпечний власний інтернет-простір, вільний від конфліктів і ворожнечі, резюмувала тренерка.

Ефективна взаємодія у громаді

8 вересня у м. Часів Яр Донецької області Ганна Петриченко та Олена Зозуля провели тренінг для громади. Захід відбувся на базі Центру дитячої та юнацької творчості (ЦДЮТ). 

Як зазначили тренерки, у заході взяли участь 20 осіб: освітяни/ки, громадські діячи/ки, представники/ці бізнесу та ін. Усі запрошені взаємодіють із широкими верствами місцевого населення, відомі у своїй громаді. 

«Під час тренінгу були задіяні різні форми робити: презентації, робота в малих групах, мозковий штурм, робота з фліпчартом, «руханки», робота з метафоричними картками, картками потреб та ін.», – продовжили Ганна Петриченко та Олена Зозуля.

Упродовж тренінгу були розглянуті питання:

 • Поняття конфлікту.
 • Види конфліктів.
 • Аналіз конфліктів.
 • Підходи та стратегії роботи з конфліктами.
 • Використання методів ННК в роботі з конфліктами.
 • Значення діалогу.
 • Фасилітація діалогічних процесів та ін.

За словами тренерок, тема визвала жвавий інтерес та відгуки учасників, вони часто пропонували власні кейси, були включені, активні. 

«Панувала позитивна робоча атмосфера. Висловлювались ідеї, як це можна застосувати на практиці в своїй діяльності. Неодноразово звучала думка, що подібних заходів у Часовому Яру не вистачає. Загальні враження від проведеного заходу – позитивні. Учасники були уважні, ініціативні, не відходили від заявленої теми та були включені у процес. Всі дійшли висновку щодо значущості теми, перспективність її вивчення та великому практичному потенціалі», – підсумували тренерки.

Конфлікти: шляхи розв’язання

У м. Кремінна Луганської області Яна Гарькавець 15 вересня провела тренінг «Конфлікти. Шляхи розв’язання».

«Аудиторія заходу – батьки учнів/учениць ліцею», – розповіла тренерка.

За допомогою тренерки група опрацювала актуальні навички розв’язання конфліктів за допомогою продуктивного діалогу – шляхом визначення потреб кожної із зацікавлених сторін. Учасниці заходу наголосили на значущості подібних тренінгів, а також зазначили необхідність поширення таких знань серед різних аудитрій в українських громадах.

За словами тренерки Яни Гарькавець, захід відбувся в атмосфері прийняття, порозуміння, а також – спільної зацікавленості аудиторії у вирішенні конфліктів за допомогою методів та засобів ненасильницької комунікації.

Природа комунікації

20 вересня у м. Жовті води Дніпропетровської області Людмила Скиба провела тренінг «Від конфлікту до діалогу. Природа діалогу та комунікації». 

Мета заходу – сприяти поліпшенню розуміння громадськими активістами тематики вирішення конфліктів за допомогою діалогу. 

«Моєю метою було допомогти громадським активістам м. Жовті Води набути навичок ведення та організації діалогових процесів, розпізнавання фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їхнього поширення, та надати можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на конфлікт на сході України», – зазначила Людмила Скиба.

Упродовж тренінгу учасники та учасниці опрацьовували практичні кейси щодо можливостей розв’язання конфліктів у громадах, а також – побудови продуктивного діалогу в громадах.

«За підсумками заходу учасники/ці зазначили, що готові сприяти просуванню толерантності та спільному пошуку конструктивних рішень, орієнтованих на взаєморозуміння та єдність суспільства, пропагуванню розуміння між громадянами, постраждалими внаслідок війни, та тих, яких війна безпосередньо не торкнулася», – наголосила тренерка.

Природа діалогу та діалогічної комунікації

20 вересня учасниці проєкту Ганна Петриченко та Олена Зозуля провели другий модуль тренінгу «Природа діалогу та діалогічної комунікації»  в Часово-Ярській громаді (Донецька обл.) на базі ЦДЮТ м. Часів-Яр. 

В заході прийняли участь 19 осіб: освітяни, громадські діячи, представники бізнесу та ін. Всі запрошені взаємодіють з широкими верствами місцевого населення, відомі в своїй Громаді. 

Під час тренінгу панувала позитивна робоча атмосфера, відзначили тренерки. Висловлювались ідеї, як це можна застосувати на практиці в своїй діяльності, наводились приклади та гострі питання. 

Загальні враження від проведеного заходу – позитивні. Як учасники та учасниці позитивно відгукувались про захід, так і в тренерок склалось подібне враження: учасники були уважні, ініціативні, не відходили від заявленої теми та були включені у процес. 

Неодноразово звучала думка, що подібних заходів в Часів-Ярі не вистачає і було б добре, якби подібні заходи відбувались частіше. 

Учасники відзначали значущість означеного тренінгу, перспективність вивчення теми конфлікту та діалогічних практик надалі, а також великий практичний потенціал розглянутих тем та навичок.

27 серпня у Богуславецькому навчально-виховному комплексі «Загальноосвітня школа І-ІІІ ст. – дошкільний навчальний заклад» ім. М.О. Максимовича Золотоніського району Черкаської області відбувся тренінг «Протидія фейкам – крок до порозуміння». Тренерка – Тетяна Москаленко, учасниця проєкту «PeaceLab».

У заході взяли участь учителі та вихователі.

Під час тренінгу учасники та учасниці визначали та обговорювали поняття «Мир», зокрема – що сприяє миру, а що – його руйнує. 

Крім того, знайомилися з методами роботи пропаганди, як деструктивної, так і конструктивної, а також – засобами протидії деструктивній пропаганді. 

«Згідно з визначенням, пропаганда – це усна, друкована, наочна політична діяльність, що впливає на свідомість та настрій людей з метою спонукання їх до політичної чи іншої активності, ідеологічна зброя в боротьбі за політичний авторитет або владу. Ми намагалися якомога глибше вивчити механізми дії деструктивної пропаганди, і з’ясувати, яким чином можемо їй опиратися», – повідомила тренерка Тетяна Москаленко.

Окремо обговорювалися фейки, за допомогою яких штучно поглиблюються протиріччя у сучасній Україні, як і у низці інших країн, що переживали збройний конфлікт.

«Фейк – це будь-яка недостовірна інформація, розміщена в Інтернеті. Фейк може бути навмисним і ненавмисним, повним або частковим. Фейковим може бути будь-який контент: новина, зображення, відеоролик. Крім того, з метою дестабілізації ситуації в соціальних мережах створюються фейкові акаунти. Мета фейків – створення соціальної напруги, дезінформація, наперед неправдиві, сфабриковані «факти», шахрайство, збільшення трафіка, просування персон/ідей, просування товарів і послуг», – розповіла пані Тетяна.

Також вивчали поняття «маніпуляції»: як вони працюють, як впливають на громадську думку стосовно резонансних подій, яким чином сприяють збільшенню кількості непорозумінь між громадянами/ками України.

До структури заходу тренерка включила також навчальні відеоматеріали, інтерактивні ігри та низку вправ на поліпшення якості комунікації. З цією ж метою під час тренінгу дуже активно працювали в групах.

«Тренінг проходив у творчій, позитивній, толерантній атмосфері. Учасники були вмотивованими до професійного та особистого вдосконалення. Учасники тренінгу під час заключного кола висловилися про актуальність тематики тренінгу, цікавий перебіг заходу, практичність вправ, постійну можливість висловитися, нову інформацію та нові терміни, шляхи використання отриманого досвіду в учнівських колективах, відпрацювання навичок роботи в команді, групах, а також покращення навичок використання та аналізу різноманітних джерел», – зазначила тренерка Тетяна Москаленко.

Примітка. Тренінг проведено з використанням матеріалів та напрацювань тренерки навчального онлайн-курсу «PeaceLab» Світлани Закревської.

Тренінг відбувся в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

12 серпня відбувся третій тренінг третього блоку онлайн-курсу, який за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab» реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій».

«Сьогодні ми продовжили опрацьовувати тему роботи з онлайн-платформами для проведення онлайн-заходів: тренінгів, семінарів тощо», – розповіла тренерка Мар’яна Завійська

Зокрема зосередилися на можливостях ZOOM та MS Teams.

ZOOM: платна ліцензія; можливість створювати малі групи; можливість поділитися екраном; White Board; можливість перекладу; можливість запису.

MS Teams: платна ліцензія; можливість створювати малі групи; можливість поділитися екраном; White Board; можливість запису.

Крім того, учасники/учасниці знайомилися з інструментами для фасилітації онлайн: інтерактивними дошками для роботи з картками. Роздивилися наступні онлайн-сервіси та їхні переваги/можливості:

Mirro: платна ліцензія; можливість проводити сесії з сортування карток; можливість створювати мапи роздумів; можливість учасникам працювати з картками потребує  реєстрації; можливість проводити соціометричні вправи; експорт в PDF та JPEG.

Google JamBoardбезкоштовна; можливість проводити сесії з сортування карток; можливість надати доступ учасникам та працювати з картками без додаткової реєстрації; можливість проводити соціометричні вправи; експорт в PDF та JPEG.

Результати роботи важливо зберегти. Тому група вивчала можливості документування за допомогою наступних сервісів, які пропонують можливості збереження текстових та фото- та відеоматеріалів.

 • Google-документи: для ведення нотаток/документації за результатами роботи малих груп; 
 • Google-слайди: підготовка презентацій учасниками;
 • Dropbox: для ведення нотаток/документації за результатами роботи малих груп; 

Також говорили про мапу роздумів (інтелект-карта, mind map) – діаграму, яка дозволяє уявити, як пов’язані між собою ідеї та концепції. Це простий спосіб систематизувати інформацію (індивідуально та в групі), метод для дослідження/аналізу теми, спосіб ведення візуальних нотаток офлайн та онлайн, а також – спосіб генерування нових ідей або планування проєктів.

Зазначимо, що це останній тренінг великого навчального онлайн-курсу. Попереду на учасників/учасниць курсу чекають уже власні заходи в їхніх громадах – усього заплановано 10 івентів, які відбудуться як онлайн, так і офлайн. 

Під час заходів, які активісти/активістки плануватимуть і проводитимуть самостійно, вони впровадять методики, інструменти та навички, якими оволоділи протягом курсу за допомогою тренерок Світлани ЗакревськоїОлесі Натхи та Мар’яни Завійської.

Нагадаємо, що проєкт «PeaceLab» має на меті:

 • навчити громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн; 
 • навчити розпізнаванню фейків у соціальних мережах та мінімізації їх розповсюдження; 
 • надати можливості для просування конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Після завершення практичного етапу проєкту учасники та учасниці «PeaceLab» презентуватимуть напрацювання, розповідатимуть про динаміку процесу творення змін на місцях, а також – ділитимуться інсайтами.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook.

10 серпня відбувся другий тренінг третього блоку онлайн-курсу, що в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab» реалізує неприбуткова організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

«Під час нашого курсу ми не лише опрацьовуємо навички ненасильницької комунікації та вчимося заради розбудови мирних процесів в Україні долати фейки. Ми готуємо групу до проведення тренінгів учасниками/учасницями вже у їхніх громадах», – розповіла тренерка Мар’яна Завійська

Проєкт має на меті навчити громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків у соціальних мережах та мінімізації їх розповсюдження, та надати можливості для просування конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Між іншим, теперішній час додає нових викликів у тренерську роботу: під час пандемії COVID-19 тренінгова активність змістилася на онлайн-майданчики. Тому тренери/тренерки все частіше використовують можливості, які пропонують онлайн-платформи, щоб тренінговий простір залишався безпечним.

«Тому значна частина сьогоднішнього онлайн-тренінгу була присвячена роботі з оновленими опціями Zoom. Платформа пропонує багато можливостей для проведення онлайн-заходів, і є зручною незалежно від тематики та специфіки аудиторії. Зокрема ми вивчали інструменти роботи із сесійними залами, кімнатами, чатом, для того щоб в онлайн-умовах так само ефективно організувати роботу в групах, як і в офлайн-форматі», – уточнила тренерка.

Крім того, під час тренінгу учасники/учасниці працювали над дослідженням алгоритмів динаміки співтворчості, щоб успішно комунікувати з різними аудиторіями. Зокрема знайомилися із поняттями дивергентне та конвергентне мислення.

Дивергентне мислення:

 • генерування ідей та пропозицій;
 • відкрита дискусія;
 • збір різних точок зору;
 • аналіз проблеми.

Конвергентне мислення:

 • оцінка ідей
 • резюмування ключових тез або висновків обговорення
 • сортування (кластерування) ідей в групи
 • підведення загальних підсумків

На прикладах підходів до вирішення певних ситуацій з погляду дивергентного та конвергентного мислення учасники/учасниці відслідковували динаміку прийняття рішень та етапи співтворчості задля досягнення результату. Поглиблюватиме знання група під час наступного тренінгу.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook.

4 серпня відбувся перший онлайн-тренінг третього блоку тренінг-курсу, що триває в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій».

«Наша сьогоднішня сесія розпочинає великий трьохкомпонентний блок щодо онлайн-діяльності тренера/ки та фасилітатора/ки. Ми почали говорити про специфіку дистанційної роботи. Значна частина нашої роботи пов’язана з розвитком тренерських компетенцій онлайн (у групі є учасники/ці, які мають досвід тренерської взаємодії з групами офлайн). Серед іншого група знайомилася з конкретними інструментами, онлайн-майданчиками для тренерської роботи, зокрема з оновленими опціями Zoom», – зазначила тренерка Мар’яна Завійська.

Говорячи про онлайн-практики ведення діалогу, тренерка розповіла про практики для роботи у громадах, що ґрунтуються на принципах толерантності, конструктивної взаємодії та ненасильницької комунікації.

Під час тренінгу також група обговорювала аксіоми TCI – Theme Centered Interaction (Берлінська школа):

 • Аксіома 1 – автономія: «Людина є психологічною сутністю. Він/вона також є частиною Всесвіту, а отже, одночасно автономними і взаємозалежними. Автономність людей зростає настільки, наскільки він/вона усвідомлюють свою взаємозалежність (буття частиною Всесвіту)».
 • Аксіома 2 – повага: «Повага до всіх живих істот та їх розвитку. Повага до розвитку вимагає прийняття рішень, заснованих на цінностях. Гуманне – цінне, негуманне – загрожує».
 • Аксіома 3 – розширення кордонів: «Вільне рішення приймається в межах внутрішніх та зовнішніх (кордонів) обмежень. Можна розширити ці кордони».

«Зараз простір онлайн-роботи, зокрема у контексті освіти дорослих, змінює парадигму. Саме тому протягом усього цього масштабного курсу я та інші тренерки ділимося з групою досвідом як тренерської, так і фасилітаторської роботи, аби розшири ці кордони», – акцентувала Мар’яна Завійська.

Крім того, під час тренінгу говорили про «Модель чотирьох кімнат» Клейса Янссена: «Комфорт», «Заперечення», «Сум’яття» та «Оновлення».

«Ці кімнати уособлюють етапи, через які людина послідовно проходить у процесі здійснення змін. На початковому етапі змін всі знаходяться в кімнаті під назвою «Комфорт». Потім, рухаючись проти годинникової стрілки, вони проходять послідовно кімнати «Заперечення», «Сум’яття» і «Оновлення», щоб знову знайти стан спокою в кімнаті «Задоволення», – пояснила Мар’яна Завійська.

Група опрацювала засоби підготовки до онлайн-тренінгу з урахуванням специфіки такого формату роботи. Знання учасники/ці поглиблюватимуть протягом наступних занять.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook. 

30 липня відбувся п’ятий і заключний тренінг другого блоку онлайн-занять курсу, що триває в рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

«Один із напрямків, який ми обговорювали протягом цієї онлайн-зустрічі, було інтернет-шахрайство. Отже, говорили про кібербезпеку. Зокрема про те, як убезпечити себе та свій простір. Зазначу, що на відміну від фейків шахрайство – це діяння, яке порушує Кримінальний кодекс України. Я проаналізувала статистику, пов’язану з кіберзлочинністю. Наразі в мережі Інтернет діє широка мережа шахраїв», – розповіла тренерка Світлана Закревська.

Тренерка ознайомила групу з алгоритмами роботи аналітичної онлайн-системи YouControl.

«Сервіс простий, доступний і оперативний. За допомогою YouControl можна отримати дані, які суттєво знижують ризик постраждати від шахраїв, оскільки ця платформа збирає та систематизує інформацію про фізичних та юридичних осіб, її легше аналізувати. За результатами опитування YouControl, на думку респондентів, серед яких проводилося дослідження, минулого року кіберзлочинність в Україні зросла на 66%», – деталізувала Світлана Закревська.

Ґрунтуючись на даних правоохоронців, тренерка перелічила методи, якими користуються шахраї, зокрема – збір персональних даних, шахрайства, пов’язані з придбанням товарів у мережі Інтернет, привласнення коштів під виглядом компенсаційних виплат підприємцям, онлайн-оренда майна, телефонні шахрайства тощо.

Крім того, учасники/учасниці тренінгу вивчили навички протидії онлайн-шахрайству.

Також група поділилася результатами виконання домашнього завдання з попереднього заняття: проаналізувати своє онлайн-оточення у соціальних мережах на предмет видалення акаунтів з ознаками фейковості.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

Примітка 1. «YouControl» – ІТ-компанія, що розробляє сервіси на основі відкритих даних, а також однойменна аналітична онлайн-система для бізнесової аналітики, конкурентної розвідки та перевірки контрагентів.

Примітка 2. Зазначимо, що на офіційному сайті Кіберполіції України є посилання на сторінкиhttps://cyberpolice.gov.ua/stopfraud/ та nomoreransom.org, що містять рекомендації з дотримання умов кібербезпеки – як для звичайних користувачів/ок, так і для підприємств.

22 липня відбувся черговий тренінг другого блоку онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

«Сьогоднішня зустріч стала каталізатором низки інсайтів для учасників/учасниць нашого онлайн-курсу, оскільки говорили про дуже особисте: про ментальне підґрунтя процесу відгуку на фейки в інформаційному просторі. Ми намагалися з’ясувати, чому трапляється так, що ми сприймаємо фейки та поширюємо їх, а також – вивчали механізми, за допомогою яких маніпулятивні матеріали поширюються в інформаційному просторі, і яким чином протидіяти їхньому впливу», – розповіла тренерка Світлана Закревська.

Зокрема група обговорювала сутність маніпуляцій, що створюються завдяки точкам зору так званих «експертів» і «лідерів думок», які часто ретранслюють не власну думку, ґрунтуючись на експертних висновках, а меседжі, вигідні, наприклад, певним політичним силам. У результаті поширення та надання суспільного фідбеку подібним матеріалам зростає рівень поляризації суспільства. Особливо помітно ці процеси активізувалися в Україні, починаючи від подій весни 2014 року на Донбасі та у Криму.

Крім того, учасники/учасниці онлайн-курсу аналізували поняття «джинса», та виокремили причини, чому завідомо замовні неправдиві матеріали, які містять приховану рекламу, несуть небезпеку, яку саме небезпеку – та як можна мінімізувати відгук подібних матеріалів і їх поширення.

Зазначається, що у соціальних мережах ризики зустріти фейкові матеріали, які подаються у вигляді нібито фактів, набагато вищі, аніж, наприклад, у профільних виданнях, які містять переважно суто експертні коментарі з тієї чи іншої тематики. Тренерка навела приклади реальних сучасних українських кейсів, коли дописи у Facebook про певні громадські або політичні акції створюють «білий шум», що за емоційними коментарями приховує справжні цілі оприлюднення інформації.

«Вивчати різновиди маніпуляцій, дізнаватися про засоби виявлення матеріалів з ознаками «джинси», вчитися протидіяти впливу фейків за допомогою, наприклад, навичок фактчекінгу – необхідно у наш непростий час. Усі перелічені вміння допомагають суттєво знизити рівень поширення неправдивої інформації. А це, у свою чергу, допомагає боротися із поляризацією українського суспільства, яке підігрівається абсолютно штучно, і якраз за допомогою подібних фейкових матеріалів. Сьогодні ми багато говорили саме про те, як захистити себе та своє оточення від впливу маніпуляторів», – акцентувала тренерка Світлана Закревська.

Крім того, під час онлайн-зустрічі група обговорювала когнітивні викривлення, серед них – ефект Даннінга – Крюґера* та його вплив на формування псевдоекспертного середовища у сучасній Україні, а також – вчилася аналізувати власний онлайн-простір у соціальних мережах у контексті виявлення поширювачів фейкових меседжів.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

*Ефе́кт Да́ннінга – Крю́ґера – когнітивне упередження, яке полягає в тому, що люди з низькою кваліфікацією роблять помилкові висновки та приймають невдалі рішення, але їхня некомпетентність не дозволяє це усвідомити. Через це вони зверхні щодо інших, вважають свої здібності вищими за пересічні.

19 липня відбувся другий модуль тренінгу «Долаємо фейки – долаємо конфлікт» онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізує «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні. 

Нагадуємо, що під час минулої онлайн-зустрічі група вивчала поняття «пропаганда». Незважаючи на те, що пропаганда може бути корисною (пропагувати можна екологічний підхід до навколишнього середовища, екологічне споживання ресурсів, здоровий спосіб життя), у сучасному контексті слово «пропаганда» набуває негативного змісту, оскільки пропаганда невідворотно перетворюється на інструмент інформаційної війни. Для України такий контекст, з огляду на бойові дії на Донбасі, актуальний протягом ось уже більш як сім років.

«Деструктивна пропаганда, на жаль, в інформаційному просторі застосовується дуже часто. Тому темою нашого наступного заняття стало «Ментальне підґрунтя пропаганди та фейків». Ми говорили про маніпуляції, якими перенасичені сучасні джерела інформації, особливо – соціальні мережі», – підкреслила тренерка Світлана Закревська.

Зокрема тренерка, учасники та учасниці обговорювали відмінності понять «Пропаганда» та «Маніпуляція», вивчали способи маніпулювання інформацією, а також – інструменти, засоби та методи протидії маніпулюванню.

Крім того, під час тренінгу група оволоділа практичними навичками аналізу інформації в онлайн-джерелах, а також вивчала методи пошуку надійних інформаційних джерел.

«На жаль, сьогодні маніпулювання інформацією набуває широких масштабів. Зокрема з метою маніпуляцій свідомістю споживачів /ок інформації використовуються фейкові фотоматеріали, кричущі заголовки новин та інших матеріалів, так звані «боти» та «тролі», а також думки так званих «експертів», які озвучують певну думку, яка є вигідною саме маніпулятору», – деталізувала тренерка Світлана Закревська.

Теоретичні знання учасники/учасниці відпрацьовували під час роботи з кейсами. 

Нагадаємо, 8 липня стартував другий блок онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

8 липня стартував другий блок онлайн-курсу у рамках проєкту з миробудування «PeaceLab», який реалізується неприбутковою організацією «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Фонду Ганнса Зайделя в Україні.

Під час першої частини курсу учасники/учасниці занурилися у специфіку тематики долання конфліктів і вивчали цілі, завдання, інструменти та засоби процесів миробудування. Оскільки поточний проєкт має на меті сприяння розбудові миру та зниженню рівня поляризації в українському суспільстві, група отримала відповідні практичні навички, які дозволять учасникам/цям у подальшій роботі вже у місцевих громадах.

Сьогодні активісти/активістки з різних регіонів України продовжили оволодіння практичними інструментами, тепер – для виявлення фейкової інформації, а також – для сприяння зменшенню її поширення в українському публічному інформаційному просторі.

«Під час цього курсу ми будемо знайомитися з таким поняттям, як пропаганда, як і з якою метою вона працює. Крім того, дізнаємося, як нами маніпулюють сучасні інформаційні джерела, як можна «заразитися» так званими «інфовірусами», а як – уникнути цього. Як відомо, пропаганда – це форма комунікації, яка спрямована на позитивне або негативне сприйняття населенням конкретної релігії, ідеології, політичної сили тощо», – зазначила тренерка Світлана Закревська.

Вона підкреслила, що відкрила другу частину курсу вивченням саме питань, пов’язаних із пропагандою з огляду на те, що ось уже восьмий рік поспіль Україна переживає гібридний збройний конфлікт, однією зі складових якого є так звана інформаційна війна, а пропаганда – головна її зброя у контексті впливу на сприйняття суспільством низки процесів.

«Я досить часто чую вислів: «Він не журналіст, він пропагандист». Але важливо розуміти, що ж таке пропаганда, оскільки, не знаючи про підґрунтя цього явища, ми не зможемо чинити йому опір. Мета пропаганди – уразити свідомість людини, її духовність, вплинути на її ідеологічні та соціальні установки. Пропаганда буває двох типів: деструктивна та конструктивна», – продовжила Світлана Закревська.

«Я досить часто чую вислів: «Він не журналіст, він пропагандист». Але важливо розуміти, що ж таке пропаганда, оскільки, не знаючи про підґрунтя цього явища, ми не зможемо чинити йому опір. Мета пропаганди – уразити свідомість людини, її духовність, вплинути на її ідеологічні та соціальні установки. Пропаганда буває двох типів: деструктивна та конструктивна», – продовжила Світлана Закревська.

Вона підкреслила, що, коли пропаганда має намір внести конструктивну складову у певні процеси, вона дійсно може сприяти позитивним змінам. Але, на жаль, цей дієвий і потужний інструмент таким чином використовується вкрай рідко, уточнила тренерка.

«Зараз ми спостерігаємо, що пропаганда в Україні спрямована на негативні речі», – акцентувала тренерка.

Під час онлайн-заняття учасники/учасниці вивчали критерії змісту ефективної пропаганди, методи її впливу на суспільство, джерела пропаганди, а також з метою виявлення фейків аналізували текстовий, фото- та відеоконтент тощо. 

За словами групи, заняття сприяло розумінню алгоритму дії пропаганди в українському медіапросторі. 

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Української мережі освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганнса Зайделя в Україні у Facebook, а також на сайті unaedi.net

30 червня відбувся п’ятий модуль тренінгів в рамках проєкту “PeaceLab”, який проводиться з метою навчити громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків у соціальних мережах та мінімізації їх розповсюдження, та надати можливості для просування конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Тренерка Світлана Закревська наголосила на важливості вивчення представниками/цями громадянського суспільства теми миротворчості.

«На жаль, в українському просторі вкрай мало матеріалів з цієї тематики. Добре, що є англомовні джерела, інформацію з яких я могла адаптувати до потреб нашої групи, коли готувалася до цього тренінгу більш як тиждень», – акцентувала тренерка.

Світлана доповнила, що під час заняття група зокрема працювала з Трикутником конфлікту – це модель, що досліджує причини і наслідки конфлікту. Теорія була створена норвезьким соціологом і головним засновником дисципліни вивчення світу та конфліктів Йоханом Гальтунгом і оприлюднена у 1969 році. Трикутник моделює три аспекти конфліктної ситуації та використовується для аналізу всіх типів конфліктних ситуацій, включаючи конфлікти з безліччю учасників.

«Класифікація за Трикутником Гальтунга наступна: пряме насильство – свідомо націлене на завдання шкоди, структурне насильство – неусвідомлене, звичне, до нього так чи інакше залучені всі, і культурне насильство – те, яке легітимізує два інші типи як справедливі», – уточнила тренерка.

Світлана Закревська нагадала слова, які сказав казав сам Гальтунг – про те, що усі, хто працюють у діалогових процесах, неодмінно стикнуться з усіма аспектами Трикутника.

«Все, що ми розбирали сьогодні – стосується дуже важливої теми, яку ми розбирали протягом минулих занять – теми діалогу. Коли ми сідаємо за стіл переговорів, ми завжди визначаємо цінності та потреби усіх сторін, ми стикаємося з упередженнями, стереотипами, і це те, що нам перешкоджає працювати далі. Але іноді ми просто забуваємо про це подумати заздалегідь. Ми продовжимо працювати над темою переговорів», – зазначила тренерка. 

Поділилася враженнями й представниця Фонду Ганса Зайделя в Україні Тетяна Золотар.

«Щоразу нове заняття для мене – відкриття. Неймовірна кількість опрацьованих тем, безліч інсайтів і висловлених думок, і завжди є щось нове для мене – і це дуже круто. Це вчергове доводить, що одну й ту саму тему можна обговорювати з різних боків, і завжди відкривати нові грані. Я рада, що групі наших учасників/ць, які мають професійний і життєвий досвід, вдалося зрозуміти, що саме потрібно змінювати у місцевих громадах і країні загалом. Це те, задля чого ми працюємо», – сказала Тетяна Золотар.

Нагадаємо, попередні тренінги відбулися 5, 12, 16 и 24 червня. В основі діяльності Фонду Ганса Зайделя в Україні, завдяки підтримці якого реалізується поточний проєкт, є захист норм та стандартів демократичної побудови держави, та просування ідей непорушності миру як найвищої цінності. Міжнародне співробітництво Фонду ґрунтується на роботі більш як 100 представництв у понад 60 країнах світу.

Під час першого блоку тренінгів учасники/ці працювали з поняттями конфлікт, мир та діалог, і розглядали можливі варіанти просування ідей миротворчості у власних громадах, з якими працюватимуть після завершення усіх етапів групових занять у рамках проєктів. 

«Зокрема учасники та учасниці знайомилися з підходами до вирішення соціальних конфліктів, вивчали принципи роботи на різних стадіях конфлікту, а також визначали підходи вирішення конфліктів. Крім того, обговорення на спільному колі, яким ми резюмували кожну сесію, надало як групі, так і мені особисто безліч інсайтів, які допоможуть покращити ефективність подальшої роботи», – говорить тренерка Олеся Натха.

Вона також наголосила, що «це чудова практика – говорити про конфлікт безконфліктно». 

«І цей досвід спрацює як своєрідний «тренажер», коли учасниці та учасники вже у своїх громадах розбиратимуть практичні кейси. Дуже важливо спочатку опрацювати наявні інструменти та методики тут, у безпечному, дружньому просторі», – резюмувала Олеся Натха.

Тренерка модулю «Природа діалогу та діалогічної комунікації» Мар’яна Завійська акцентує: діалог – це процес, який потребує зусиль та розуміння усіх сторін.

«Вступати в діалог один з одним – означає спілкуватися таким чином, щоб можна було краще зрозуміти себе та інших. Рамкою для цього виду спілкування може бути структурований опосередкований груповий процес, який організовується командою фасилітаторів. Перевагами діалогічної комунікації є потенціал до трансформації конфліктів, можливість покращити стосунки в громаді та набути позитивного досвіду взаємодії. Крім того, спираючись на енергію, яка вивільняється в діалозі, учасники та учасниці можуть відчути нову мотивацію до ініціативи чи змін», – підкреслила тренерка Мар’яна Завійська.

Ці та інші можливості, знання та практичні навички, отримані під час проєкту, учасники/ці використовуватимуть під час проведення вже власних заходів у місцевих громадах, що сприятиме поширенню принципів толерантності та ненасильницької комунікації заради подолання конфліктів.

А попереду у групи – новий блок тренінгів.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганса Зайделя у Facebook, а також на сайті unaedi.net

24 червня відбувся четвертий модуль онлайн-тренінгу «Від конфлікту до діалогу» в рамках проєкту «PeaceLab». Проєкт реалізує Громадська організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні. 

Тренерка модулю «Фасилітація діалогічних процесів» Мар’яна Завійська зазначила, що під час заняття група зосередилася на вивченні та аналізі діалогічних процесів у громаді – їхніх цілей, принципів побудови та ключових етапів побудови.

«Крім того, ми опрацьовували практичні кейси, у тому числі, щоб мати змогу оцінити результати впливу діалогу на громаду, та зрозуміти, що саме ми вже сьогодні можемо зробити для збереження культури діалогу у громаді», – розповіла тренерка.

Вона доповнила, що якісний діалог допомагає прискорити прийняття рішень, важливих для місцевих громад.

«Діалог у громаді – це процес, який залучає різних представників громади та створює можливість для обміну інформацією та перспективами, для уточнення точок зору та розробки рішень з питань, що цікавлять громаду. Задачі діалогічного процесу у громаді –сприяти взаєморозумінню та миротворчості; позитивно вплинути на стосунки між людьми; створити простір для відкритого висловлювання своїх ідей та перспектив тощо», – деталізувала Мар’яна Завійська.

Важливо, що побудова діалогу сприятиме забезпеченню розвитку поваги серед людей, щоб заохочувати позитивні стосунки між ними. Зокрема діалогічний процес надає можливість висловлюватись і тим членам громади, які часто виключені з процесу прийняття рішень.

«Результатом діалогічного процесу не обов’язково має стати згода або консенсус. Люди можуть мирно співіснувати, поважаючи один одного, не обов’язково погоджуючись з тим, у що інші вірять та роблять. Таким чином люди можуть знайти спільний ґрунт для взаємодії у громаді», – резюмувала тренерка.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганса Зайделя у Facebook, а також на сайті unaedi.net

16 червня відбувся третій модуль онлайн-тренінгу «Від конфлікту до діалогу» в рамках проєкту «PeaceLab», який Громадська організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» реалізує за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні. 

Проєкт сприятиме порозумінню українців/ок по обидва боки лінії зіткнення на Донбасі, полегшить комунікацію внутрішньо переміщених осіб у нових громадах, навчить громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків у соцмережах, а також надасть можливості для конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Тренерка модулю «Природа діалогу та діалогічної комунікації» Мар’яна Завійська поділилася деякими аспектами проведення заходу. Насамперед вона уточнила, що діалог – це процес, який потребує зусиль та розуміння усіх сторін.

Тренерка наголосила, що існують три рівні формування компетенцій: розуміння процесу, самоусвідомлення та розуміння системи. Вони необхідні для побудови якісного результативного діалогу.

«Вступати в діалог один з одним – означає спілкуватися таким чином, щоб можна було краще зрозуміти себе та інших. Рамкою для цього виду спілкування може бути структурований опосередкований груповий процес, який організовується командою фасилітаторів», – підкреслила Мар’яна.

Тренерка додала, що перевагами діалогічної комунікації є потенціал до трансформації конфліктів, можливість покращити стосунки в громаді та набути позитивного досвіду взаємодії.

«Крім того, спираючись на енергію, яка вивільняється в діалозі, учасники та учасниці можуть відчути нову мотивацію до ініціативи чи змін», – деталізувала Мар’яна Завійська.

Вона доповнила, що від роздумів поодинці до спільних роздумів (що важливо для створення ґрунту для діалогу в суспільстві) допоможуть дійти дискусія та дебати, рефлексивний та продуктивний діалог, серійні монологи, а також спрямована бесіда. 

Ці та інші можливості, знання та практичні навички, отримані під час проєкту, учасники/ці використовуватимуть під час проведення вже власних заходів у місцевих громадах, що сприятиме поширенню принципів толерантності та ненасильницької комунікації заради подолання конфліктів.

Нагадаємо, під час двох попередніх модулів тренінгу «Від конфлікту до діалогу» в рамках проєкту «PeaceLab», які відбулися 5 та 12 червня, учасники та учасниці почали занурюватися у тематику вирішення конфліктів, і вже отримали низку інсайтів для подальшої діяльності.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонду Ганса Зайделя у Facebook, а також на сайті unaedi.net

12 червня відбувся другий модуль онлайн-тренінгу «Від конфлікту до діалогу» в рамках проєкту «PeaceLab», який Громадська організація «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» реалізує за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

Проєкт сприятиме взаєморозумінню між цивільними особами з обох сторін лінії зіткнення – тими, хто проживає на окупованих територіях, внутрішньо переміщеними особами (переселенцями), а також приймаючими громадами на підконтрольних територіях України.

Проєкт має на меті навчити громадських активістів/ок навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їх розповсюдження, та надати можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Нагадаємо, що 5 червня, під час першого модулю, учасники та учасниці вивчали та аналізували можливості роботи з конфліктом у громадах.

«Дедалі вагомішими стають методи альтернативного вирішення конфліктів – такі, як медіація, ненасильницька комунікація. Вони дозволяють побачити у кожній особистості насамперед людину, з її задоволеними чи не задоволеними потребами у безпеці, повазі, підтримці», – акцентувала Представниця Фонду Ганса Зайделя в Україні Тетяна Золотар.

Під час другого модулю, що відбувся 12 червня, група продовжила заглиблюватися у тематику.

«Зокрема учасники та учасниці знайомилися з підходами до вирішення соціальних конфліктів, вивчали принципи роботи на різних стадіях конфлікту, а також визначали підходи вирішення конфліктів. Крім того, обговорення на спільному колі, яким ми резюмували кожну сесію, надало як групі, так і мені особисто безліч інсайтів, які допоможуть покращити ефективність подальшої роботи», – поділилася думками після завершення роботи тренерка Олеся Натха.

Схожі враження має й група:

 • «Я вдячна за практичні інструменти, які сьогодні отримала. Знаю, що вони будуть дуже корисними».
 • «Дякую за вашу толерантність, вміння розподіляти тренерську увагу та підтримку. Щодо суті модулю – зазначу, що порадувала різноманітність методик, це розвантажувало і не давало перенапружуватися».
 • «Тренінг є надзвичайно актуальним, оскільки надає інструменти та навички вирішення конфліктів, що дуже важливо на тлі ситуації у країні. Дякую тренерці за вміння професійно подати групі таку тематику, як конфлікт, а особливо – за можливість працювати і вести обговорення в окремих групах».

«Це чудова практика – говорити про конфлікт безконфліктно. І цей досвід спрацює як своєрідний «тренажер», коли учасниці та учасники вже у своїх громадах розбиратимуть практичні кейси. Дуже важливо спочатку опрацювати наявні інструменти та методики тут, у безпечному, дружньому просторі», – резюмувала тренерка Олеся Натха.

За новинами проєкту та анонсами івентів слідкуйте на сторінках Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій та Фонд Ганса Зайделя у Facebook.

5 червня 2021 року відбувся онлайн-тренінг “Від конфлікту до діалогу” в рамках проєкту “PeaceLab”, якиймає на меті: відпрацювати у громадських активістів/ок навичок ведення та організації діалогових процесів онлайн, та надати можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на вирішення конфлікту на сході України.

Проект проходить за підтримки Фонду Ганса Зайделя в Україні. Представниця фонду Тетяна Золотар зазначила, що в основі діяльності Фонду є захист норм та стандартів демократичної побудови держави, та просування ідей непорушності миру як найвищої цінності.

“Фонд Ганса Зайделя є німецьким політичним фондом, заснованим у 1967 році в Мюнхені. Місія Фонду – відображена в гаслі: “На службі демократії, миру та розвитку”. У повоєнній Німеччині, коли було засновано Фонд, ці слова набували особливого змісту. І, на жаль, ті реалії, в яких ми сьогодні живемо в Україні, змушують нас на власному досвіді переконуватися, якою важливою цінністю є мир, та в чому перевага демократичних принципів побудови держави”, – акцентувала Тетяна Золотар.

Вона додала, що міжнародне співробітництво Фонду ґрунтується на роботі більш як 100 представництв у понад 60 країнах світу.

“У своїй діяльності Фонд керується принципом: “Допомога для самодопомоги”. Мета наших проєктів полягає в тому, щоб надавати громадянам демократичні знання і вміння, які допоможуть їм переглянути свої ціннісні орієнтири, дозволять активно включатися в економічні, політичні, соціальні процеси в країні, і сприяти розвитку власних громад, і країни в цілому, і при цьому – знати, як діяти грамотно та самостійно”, – повідомила Тетяна Золотар.

Вона підкреслила, що сьогоднішній захід став початком низки тренінгів для громадських активістів і активісток, що працюють у сфері розбудови миру.

“Ми гарно пам’ятаємо з історії літератури, що з давніх давен конфлікти вирішувались війнами. Але з часом війни еволюціонували, і на сьогодні здійснюється контроль не лише територій, але й моральний контроль над людьми. Проводиться боротьба проти мирного населення – через страх, через допомогу такого інструмента, як пропаганда. Ми стикаємось з цим кожного дня – і в засобах масової інформації, і в повсякденному житті. І нестача цих знань у населення дозволяє маніпулювати людьми. Звичайні інструменти миротворчості – такі як переговори – уже втрачають свою ефективність, або просто заморожують конфлікт, але не вирішують його”, – продовжила Тетяна Золотар.

Вона додала, що діалог, на відміну від переговорів, є мобільним інструментом, який суттєво розширює коло можливостей вирішення конфліктів, і процитувала одне з відомих висловлювань Далай-Лами: “Мир у світі починається з миру у собі”

“Якщо суть переговорів – це зайняти позицію і захищати її, не рухаючись, то суть діалогу – саме у русі, можливості змінювати свою думку, прислухатися до думки інших. Дедалі вагомішими стають методи альтернативного вирішення конфліктів – такі, як медіація, ненасильницька комунікація. Вони дозволяють побачити у кожній особистості насамперед людину, з її задоволеними чи не задоволеними потребами у безпеці, повазі, підтримці. Такі способи вирішення конфліктів говорять про відповідальність, що зараз набуває особливо важливого сенсу. Завдяки ним ми отримуємо можливість жити у майбутньому, а не просто – відстоювати свою думку”, – акцентувала Тетяна Золотар.

За її словами, єдиний спосіб змінити світ – почати з себе, і діяти не шаблонно, а думати, сумніватися, ставити питання та шукати відповіді на них.

“І якраз цей мир тоді почнеться з миру у школах, родинах, між поколіннями, у порозумінні між органами влади та громадянськими активістами, між внутрішньо переміщеними особами та місцевими мешканцями. Це – як вакцинація від інформаційних маніпуляцій, це єднання навколо конструктивних ідей, і фундамент для прийняття ефективних рішень”, – сказала Тетяна Золотар.

“Минуло вже сім років від початку бойових дій на Донбасі. Цей конфлікт почався з фейків – російська пропаганда поширювала брехливі меседжі, щоб налаштувати мешканців України проти самої України. Протягом цього часу за суттю нічого не змінилося у розповсюдженні цих фейків, і, на жаль, до цього процесу долучилося і українське суспільство. У цьому можна переконатися, просто відкривши стрічку новин Facebok”, – зазначила ініціаторка проєкту “PeaceLab”, тренерка Світлана Закревська.

Вона доповнила, що ідея цього проєкту була спрямована на встановлення причин та наслідків конфлікту, аналіз поняття «діалог», виявлення можливостей для реалізації діалогових процесів у місцевих громадах, і як можна боротися з фейками.

“Проєкт покликаний полегшити комунікації між представниками та представницями громадськості в Україні, а також – на підвищення продуктивності діалогових процесів у нашій країні”, – акцентувала Світлана Закревська.

Під час тренінгу тренерка Олеся Натха допомогла учасникам та учасницям проаналізувати та вивчити можливості роботи з конфліктом у громадах, розібратись в тому, як ефективно будувати діалог, сприяти толерантності та спільному пошуку  конструктивних рішень, орієнтованих на взаєморозуміння та єдність суспільства.

Як зазначила Олеся, значна частина тренінгу була зосереджена на пропагуванні розуміння між громадянами, постраждалими внаслідок війни, та тими, яких війна безпосередньо не торкнулася.

“Мені було сьогодні цінно та цікаво вислухати усіх учасників та учасниць проєкту”, – резюмувала Олеся Натха.

Під час завершального кола учасники та учасниці тренінгу зазначили, що отримали багато інсайтів щодо використання інструментів та методів розбудови миру.

Громадська організація “Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій” в рамках проєкту “PeaceLab” за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні запрошують активістів/ок, зацікавлених у розбудові миру та створенні можливостей для діалогу в українському суспільстві, до участі в навчанні, яке включає тренінг-курси: “Від конфлікту до діалогу” (червень 2021, 5 днів, онлайн),  “Долаємо фейки – долаємо конфлікт” (липень 2021, 5 днів, онлайн), “Онлайн технології для тренерів” (серпень 2021, 3 дні, онлайн). 

Мета навчання: навчити громадських активістів/ок, що працюють у сфері розбудови миру, навичкам ведення та організації діалогових процесів онлайн, розпізнаванню фейків щодо цієї тематики в соціальних мережах та мінімізації їхнього розповсюдження, та надасть їм можливості для просування толерантності, діалогу та конструктивних рішень, орієнтованих на конфлікт на Сході України.

Програма курсів містить наступні напрямки:

 • Основи конфліктології, види та типи конфліктів;
 • Стилі поведінки у конфліктних ситуаціях;
 • Етапи та стратегії вирішення конфліктів;
 • Поняття діалогу, діалогового підходу і культури діалогу;
 • Розуміння різниці між діалогом, дебатами та дискусією;
 • Дизайн діалогового процесу і діалогової зустрічі;
 • Миробудування та миротворчість;
 • Нові виклики цифрової ери;
 • Facebook – один з ключових інструментів маніпуляцій;
 • Як маніпулюють онлайн-медіа, Вікіпедія, YouTube;
 • Інфополе і яка ваша роль у процесі його формування;
 • Як формувати інфополе в Facebook;
 • Які ресурси, у тому числі безкоштовні, можна використовувати в онлайн навчанні;
 • Специфіка розробки та проведення заходу в онлайн форматі;
 • Онлайн технології.

Також, після проходження навчання учасники/ці будуть мати можливість провести тренінг в громадах в онлайн чи оффлайн форматі за фінансової підтримки організації. 

Календар проведення тренінгів:

 1. “Від конфлікту до діалогу” (5 днів, онлайн): 05 червня – 10:00-14:00; 12 червня – 10:00-14:00; 16 червня – 13:00-17:00; 24 червня – 13:00-17:00; 30 червня – 10:00-14:00.
 2. “Долаємо фейки – долаємо конфлікт” (5 днів, онлайн) – протягом липня, дати та час буде уточнено. 
 3. “Онлайн технології для тренерів”(3 дні, онлайн) – протягом серпня, дати та час буде уточнено. 

Умови:

 • участь у навчанні безкоштовна;
 • все навчання буде проходити в онлайн форматі;
 • обов’язкова участь у всіх тренінгах;
 • виконання домашніх завдань;
 • ВПО, люди, які живуть на окупованих територіях, представники/ці громадських організацій, ЗМІ, донорських організацій, української влади, місцевого самоврядування; жінки-лідери, активісти/ки, у першу чергу, мешканці/ки Донецької та Луганської областей. 
 • учасники/ці, які повністю взяли участь у тренінгах, виконували домашнє завдання, отримають сертифікати про проходження навчання.

Для участі необхідно заповнити анкету за посиланням https://forms.gle/DHQ7Z37KGZmjz8Ln8 до 30 травня 2021 року. Про результати відбору буде повідомлено 1 червня 2021 року включно на електронну адресу кандидата/ки.

За додатковими питаннями та коментарями звертайтеся, будь ласка, до координаторки проєкту пані Наталі за електронною адресою semyvolos.unaedi@gmail.com 

“Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій” є партнером ГО “Альянс за громадянські права” у рамках проєкту «Психічне здоров’я для України» (MH4U), що впроваджується за підтримки Швейцарії, що надається через Швейцарську агенцію розвитку та співробітництва та а також за сприяння МОЗ України.

В рамках проєкту було видано посібник «Mental Trek» для фасилітування інтерактивної освітньої виставки. Методичні рекомендації щодо використання інтерактивного освітнього інструменту для навчання молоді правилам поведінки, яка допоможе їм дбати про власне психічне благополуччя.

Посібник “Mental Trek”

Усі ми втомилися від карантину, який за тривалий час свого існування змусив людей відмовитись від звичайного ритму життя, зробивши українців “бранцями” мережі Інтернет та онлайн-спілкування.

Та, 14 грудня 2020 року, для нас відчинив свої двері Open Spaсe – інтригуючий, цікавий та заворожуючий. 

Проєкт, який реалізує «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» цьогоріч не аби як здивував багатьох з його учасників. Адже формат Відкритого Простору, в якому проводився захід, для декого став відкриттям року та надихнув на нові починання та миротворчі проєкти.

Програма Open Spaсe “Гібридні діалоги про гібридний конфлікт: Виклики та можливості побудови миротворчості в умовах пандемії та пост пандемічного світу?” мала своїм завданням проаналізувати теперішній контекст (виклики та можливості) для імплементації проєктів з розбудови діалогу та миротворчості на регіональному рівні, визначити потреби учасників/ць проєкту щодо подальшої методичної та організаційної підтримки, а також, спланувати наступні кроки за результатами проєкту. 

Що характерно, зустріч у форматі Відкриторого Простору не мала фіксованої програми, не містила виступів експертів та презентацій.


Тут, можна з впевненістю сказати, що під час проведення Відкриторого Простору відсутні регалії, титули та посади. Учасники самі взяли на себе відповідальність за перебіг та результати заходу. 

Під час перших годин, учасники за допомогою фасилітатора сформулювали порядок денний. Початковий опір або невизначеність поступово зникли, в результаті, учасники стали більш роскуті та готові ініціювати теми для подальших обговорень. 

Підсумки усіх обговорень під час Відкритого Простору документувалися, і згодом, кожен учасник отримає книгу, яка міститиме протоколи всіх обговорень з контактами їх ініціаторів.

ЦІКАВО: Перший захід у форматі Відкритого Простору відбувся у 1985 році, під час Третього міжнародного симпозіуму з організаційної трансформації у Монтере (штат Каліфорнія, США). Відтоді метод застосовувався в різноманітних організаціях з широкого спектру питань у понад 80 країнах. 

Авторка: Тетяна Случанська

Посилання на оригінал

«Мир не з’явиться сам по собі – щоб його досягти, над цим треба працювати», – такого висновку дійшли учасники тренінгу для фасилітаторів рольової гри «Крива конфлікту», який 10-12 серпня проходив у Харкові.

Цей тренінг став одним з кроків у напрямку розбудови миру. На наступному етапі учасники неформального навчання проведуть рольові ігри «Крива конфлікту» у своїх громадах, завдяки отриманим на тренінгу знанням та навичкам.

Тренінг організувала та провела Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій у рамках проєкту «Reach Out» при партнерстві Comparative Research Network за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt.

Протягом трьох днів представники різних соціальних верств вивчали методику проведення рольової гри «Крива конфлікту». Організатори ставили на меті підвищення обізнаності учасників та учасниць в основах конфлікту, надання інструментів для вирішення конфліктних ситуацій та управлінням ними, а також надання знань щодо фасилітації гри. Нагадаємо, що минулого року гра «Крива конфлікту» була вперше презентована в Україні та опробована у Львові. Всі, хто брав участь у грі торік у Львові, отримали запрошення на навчання фасилітаторів у Харкові. До харківського заходу долучилися представники громадських організацій, ЗМІ, активісти, держслужбовці, ВПО, жінки-лідери, які працюють у тематиці розбудови миру та подолання конфліктів – з різних регіонів України. За час тренінгу учасники та учасниці ознайомилися з поняттям циклічності та перебігу конфлікту, характером заходів з боку громадянського суспільства, ЗМІ та влади, для подолання конфлікту та релевантної поведінки перелічених груп для можливої мінімізації негативних наслідків.

Також навчальний процес містив у собі безпосередньо саму рольову гру «Крива конфлікту». Після гри у неї учасники та учасниці за допомогою команди тренерок-фасилітаторок детально розібрали її перебіг, провели аналіз сильних і вразливих точок гри й методики її проведення з позиції майбутніх фасилітаторів. Практичне значення мали розробка учасниками та учасницями власного плану проведення гри у майбутньому. Це дозволило їм підійти до методичних питань з нового боку та з підвищеним рівнем залученості та відповідальності. Окремою важливою частиною було опанування основ фасилітації. Завдяки участі у процесі неформальної освіти досвідчених тренерок-фасилітаторок учасники мали змогу отримати в свій арсенал майбутніх фасилітаторів кращі напрацювання та професійні рекомендації. Учасники та учасниці тренінгу, які вирішать провести рольову гру «Крива конфлікту» у своїх громадах, отримають фінансування на організацію та проведення такої одноденної гри. Деякі з учасників утворили перші команди фасилітаторів безпосередньо на тренінгу та вже отримали стартовий пакет роздаткових матеріалів для підготовки до гри.

Організатори і тренерки побажали успіхів учасникам та завірили, що готові надати їм усіляку інформаційну підтримку при підготовці до проведення ігор в регіонах. Організатори висловлюють щиру подяку спонсорам та партнерам за підтримку. Вони вдячні учасникам і учасницям за активну участь у тренінгу та відповідальне ставлення до навчального процесу, а також до застосування його результатів. #Reach_Out

Тренінг для журналістів та блогерів «Роль ЗМІ в розбудові миру» успішно відбувся 28-30 липня 2020 року у місті Дніпро.

Тренінг було проведено в рамках проекту “ReachOut” за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини (Auswärtiges Amt) та при партнерстві Comparative Research Network.

Протягом тренінгу учасники та учасниці, представники різних українських ЗМІ, (друкованих, електронних, ТБ) і незалежні блогери й журналісти, розглянули практичні питання розбудови миру, працювали над розумінням ролі засобів масової інформації на різних етапах «кривої конфлікту». Актуалізували для себе журналістські стандарти та етику, згадали про редакційну і особисту моральну відповідальність за наслідки публікацій, особливо при роботі з чутливою аудиторією, приділили особливу увагу принципу «не зашкодь». Заглибилися в тему міжнародного гуманітарного права та важливість її роз’яснення суспільству. Говорячи про роботу в умовах збройного конфлікту, журналісти звернули додаткову увагу на дотримання особистої безпеки у професійній діяльності. Колеги поділилися досвідом з цього питання, обговорили можливі варіанти безпечної поведінки. Завдяки акценту на практичній роботі, учасники відкрито обмінювалися думками, напрацюваннями, генерували та втілювали креативні ідеї, розкриваючи творчій потенціал. У ході виконання практичних завдань колеги ще раз засвоїли різницю між журналістською діяльністю і пропагандою.

Протягом тренінгу учасники та учасниці, представники різних українських ЗМІ, (друкованих, електронних, ТБ) і незалежні блогери й журналісти, розглянули практичні питання розбудови миру, працювали над розумінням ролі засобів масової інформації на різних етапах «кривої конфлікту». Актуалізували для себе журналістські стандарти та етику, згадали про редакційну і особисту моральну відповідальність за наслідки публікацій, особливо при роботі з чутливою аудиторією, приділили особливу увагу принципу «не зашкодь». Заглибилися в тему міжнародного гуманітарного права та важливість її роз’яснення суспільству. Говорячи про роботу в умовах збройного конфлікту, журналісти звернули додаткову увагу на дотримання особистої безпеки у професійній діяльності. Колеги поділилися досвідом з цього питання, обговорили можливі варіанти безпечної поведінки. Завдяки акценту на практичній роботі, учасники відкрито обмінювалися думками, напрацюваннями, генерували та втілювали креативні ідеї, розкриваючи творчій потенціал. У ході виконання практичних завдань колеги ще раз засвоїли різницю між журналістською діяльністю і пропагандою.

На захід у Дніпрі з’їхалися учасники та учасниці з різних регіонів та міст України, що додало цінності навчальному процесу. Завдяки широкій географічній представленості країни вдалося зокрема дослідити настрої громадян у питаннях ставлення до війни, перспектив розбудови миру та багатьох інших.

Протягом тренінгу з учасниками зустрівся Генеральний консул Німеччини в Донецьку (тимчасовий офіс у Дніпрі) д-р Штефан Кайль. Журналісти та блогери поставили йому гострі запитання за отримали розгорнуті відверті відповіді. Особливістю цього тренінгу стало те, що учасники не лише отримали практичні навички створення різноманітного медіаконтенту на гостру тематику, а й вже створили власний продукт, колективний або персональний, який представлять широкій аудиторії найближчий часом.

Наступним етапом заходу буде продовження навчання для найактивніших учасників у Берліні у вересні цього року. Далі пройде конкурс творчих робіт, переможці якого матимуть змогу взяти участь у тижневому навчальному візиті до Берліну, який заплановано на листопад. Організатори і тренерки висловлюють щиру подяку спонсорам та партнерам за підтримку, а учасникам та учасницям – за активність та відкритись підчас навчального процесу, та бажають творчих успіхів і відповідального ставлення в професійній діяльності, а також перемог у творчому конкурсі #Reach_Out та життєвих викликах.

«Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій»(Мережа розвитку) за підтримки Hanns-Seidel-Stiftung (Представництвj Фонду Ганса Зайделя в Україні) продовжує працювати у напрямку миротворчості.

У листопаді 2019 року було проведено форум «Громадські миротворчі ініціативи Донбасу» у форматі Пошуку Майбутнього. Під час форуму учасники та учасниці розробляли ідеї для громадських миротворчих ініціатив в Україні. Як це було, можна подивитись в цьому відео https://www.youtube.com/watch?v=c_8HN61hS5o

Цього року, ми маємо нагоду продовжити роботу проєкту та відновити діалог щодо громадських миротворчих активностей в Україні в рамках проєкту “Миротворчі діалоги для Донбасу”. 23-25 вересня 2020 року* у Києві ми плануємо провести зустріч активістів та професіоналів, які працюють в сфері побудови миру та діалогу в Україні та розробити рішення, які сприятимуть побудові миру. Запланований захід відбудеться в форматі Відкритого Простору «PeaceLab «Ініціативи з розбудови миру».

Найближчим часом (протягом наступних двох тижнів), для відібраних учасників та учасниць ми плануємо провести віртуальні зустрічі.До участі запрошуємо представників та представниць громадських організацій, які працюють з постраждалими; донорських організацій; медіа-сфери; державних інституцій та освіти; активістів, які працюють у зоні конфлікту; культурних та мистецьких активістів.

Участь у заходах проекту безкоштовна. При повній участі учасники/ці забезпечуються проживанням, харчуванням та компенсацією проїзду. Відбір учасників та учасниць у проект відбувається на конкурсній основі. Для участі необхідно заповнити анкету за посиланням https://forms.gle/2gELXT2Gb16VJXwx6 до 18:00 06 серпня 2020 року. Про результати відбору буде повідомлено до 10 серпня 2020 року на електронну адресу кандидата/ки. За додатковими питаннями та коментарями, будь ласка, звертайтеся до координаторки проекту пані Наталі, за електронною адресою semyvolos.unaedi@gmail.com

Проєкт “Миротворчі діалоги для Донбасу” реалізує ПУ “Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій”(Мережа розвитку) за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

* Ми очікуємо, що у цей час можна буде проводити заходи без обмежень. Якщо ж ситуація із карантином погіршиться та будуть знов запроваджені обмеження зібрань та користування приміщеннями, захід може бути перенесено на інші дати.

16 червня було проведено он-лайн тренінг зі створення плакатів за методикою Loesje для нашої інтернаціональної команди англійською мовою! Тематика, яку ми обрали, миробудування…

Результат нашої фантастичної команди ви можете побачити на фото ніжчє

Проект«Reach Out», який реалізує «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» у партнерстві з Comparative Research Network за фінансовою підтримкою Міністерства закордонних справ Німеччини

#ReachOut

#UNAEDI

#Loesje

#LoesjeUkraine

Триденна інноваційна рольова гра була розроблена групою неурядових організацій, що працюють у сфері миротворчості (включаючи ГО “Альянс за громадянські права” ), метою якої є підвищення обізнаності учасників та учасниць про основи конфлікту, надання інструментів для вирішення конфліктних ситуацій та управлінням ними. 01-03 жовтня 2019 року ця рольова гра була вперше в Україні проведена для представників громадських організацій, ЗМІ, активісти, держслужбовці, ВПО, люди які живуть на тимчасово непідконтрольній Україні території, жінки-лідери, які працюють у тематиці з розбудови миру та подолання конфліктів.

============== Відео знято в рамках проекту «Миротворчі ініціативи для Донбасу – Пошук майбутнього», який реалізує ПУ “Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій” за підтримки Представництва Фонду Ганса Зайделя в Україні.

«Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» (Мережа розвитку) за підтримки Федерального міністерства закордонних справ Федеративної республіки Німеччина реалізує проект «Діалог для миру та толерантності». Партнер проекту з Німеччини – Comparative Research Network.

Продовжувати читання “Діалог для миру та толерантності”

Протягом п’яти років Україна переживає збройний конфлікт. Для його подолання важливо постійно підвищувати рівень якості контенту, що стосується чутливих тем, пов’язаних з конфліктом та його наслідками. Під час тренінгу «Подолання конфлікту: роль ЗМІ в розбудові миру» учасниці та учасники отримають навички, знання, практичні рекомендації щодо висвітлення конфлікту в сучасному контексті. Також тренінг допоможе усвідомити роль журналістів у процесі розбудови та підтримання мирних процесів в Україні.

Продовжувати читання “Оголошення на участь у тренінгу для журналістов/ок та блогерів/ок.”

Согласно статистике Международной организации по миграции (МОМ), 60 тыс. 900 украинцев пострадали от торговли людьми с 2014 по 2017 г., а с 1991 по 2017 г. свыше 230 тыс. украинцев пострадали вследствие попадания в ситуацию торговли людьми. Рабство XXI века — фраза звучит невероятно, и, тем не менее, проблема касается всех нас, поскольку в уязвимой группе — каждый житель планеты Земля. Как же уберечь от попадания в рабство себя и своих близких? Как сделать максимально полным «пакет безопасности»? Как предупредить родных, если вы попали в беду? С 24 по 26 июля в г. Винница двадцать журналистов со всей Украины во время тренинга на тему «Как писать о торговле людьми без предубеждений. Как разработать медиа-проект по теме торговли людьми» обсуждали проблему торговли людьми и искали пути снизить риск попадания в рабство.

Продовжувати читання “Переселенцы и торговля людьми: в Виннице журналисты обсуждали проблему современного рабства”

«Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» в рамках проекту «Інформаційна кампанія для ВПО щодо запобігання торгівлі людьми» оголошує конкурс на участь у тренінгу з організації та проведення інтерактивної освітньої виставки (ІОВ) «Знайди свій безпечний маршрут».

Тренінг відбудеться 14-17 серпня 2018р. у м. Одеса

Продовжувати читання “«Знайди свій безпечний маршрут» – відкрито набір на тренінг з навчання фасилітаторів \ фасилітаторок”

Торгівля людьми – одна з найпоширеніших проблем сьогодення. Жертвами сучасних форм рабства у всьому світі щорічно стають мільйони людей. Найчастіше серед факторів, що сприяють потраплянню у рабство, фігурує економічний: людина змушена шукати спосіб заробітку в регіонах своєї країни або за кордоном. Також фактором ризику потрапляння в рабство є відсутність достовірної інформації про можливості працевлаштування, незнання своїх прав, поширення різноманітних стереотипів та інше. Враховуючи ризики, великого значення набуває актуалізація інформації щодо сучасних форм рабства, що є одним із найтяжчих злочинів проти особистості. Ключову роль в інформуванні суспільства щодо вказаної проблеми відіграють медіа, які можуть стати ефективним інструментом запобігання та протидії торгівлі людьми.

Продовжувати читання “Тренінг для представників\ць медіа”

Друк та виготовлення методичних та візуальних матеріалів буде здійснюватися в рамках проекту «Інформаційна кампанія для ВПО щодо запобігання торгівлею людьми»

Інформація про замовника:

Приватна установа «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» (Мережа розвитку).

Інформація про проект:

Метою проекту є проведення інформаційно-просвітницької кампанії щодо запобігання фундаментальних порушень прав людини, таких, як торгівля людьми для внутрішньо переміщених осіб.

Мета тендеру:

Вибір постачальника послуг з друку та виготовлення методичних та візуальних матеріалів, пропозиції якого відповідатимуть вимогам щодо якості та ціни «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій», які скрадатимуться з:

 1. Дизайн та адаптація методичних та візуальних матеріалів до друку та виготовлення.
 2. Друк методичних матеріалів:
 • кількість – 100 шт.;
 • папір – щільність 80, кольоровий цифровий друк.
 • брошуровка – проклейка с перфорацією та прошивка.
 • обкладинка – кольорова, щільність паперу – 250, глянець.
 1. Виготовлення візуальних матеріалів:
 • кількість – 13 комплектів (в кожному по 4 банери та 4 комплекти карток)
 • банер литий з повнокольоровим друком 750х1600, люверси D = 10 по кутах. Верх та низ підвернутий та пропаяний на  40мм. На банер пришиваються застібки липучки.
 • картки- для кожного банера окремий набір. ПВХ білий твердий 0,5 мм прямий УФ-друк. Фігурний розкрій ножом. На готові картки на зворотну сторону наклеїти застібки-липучки по розмітці.
 • Придбання або виготовлення Sota Spider (система кріплення банера («павуки») розміром 750Х1600 мм. Кількість – 52 шт.
 • Пошив чохлів для переноски візуальних матеріалів. Кількість – 13 шт.

 

 1. Друк буклетів:
 • Буклети– 1300 шт.
 • Розмір – 210х100 («євробуклет»), дві лінії згину (2 фальца)

 

Загальні умови участі у тендері: 

До участі в тендері запрошуються постачальники послуг – юридичні та фізичні особи підприємці, які:

 1. Офіційно зареєстровані та діють на території України.

Вимоги до форми тендерної пропозиції (мають включати наступні пункти):

 • Інформація про постачальника послуг (назва, юридична адреса та адреса для листування, банківські реквізити, електронна адреса).
 • Пакет реєстраційних документів (виписка або витяг з ЄДР, свідоцтво платника податку або витяг з Реєстру платників єдиного податку).
 • Обґрунтований кошторис на надання послуг в гривні.

Прохання до зацікавлених осіб надсилати пропозиції до 28 червня 2018 року на ел. адресу unaedi.office@gmail,com

Контактна особа – Наталя Семиволос, unaedi.office@gmail,com

Своє літо ми починаємо з нового проекту на одну з найбільш актуальних проблем сучасності – торгівля людьми.
Головна мета проекту «Інформаційна кампанія для ВПО щодо запобігання торгівлею людьми» – реалізація широкої інформаційної та пропагандистської кампанії щодо запобігання фундаментальних порушень прав людини, таких, як торгівля людьми та сексуальна/ трудова експлуатація внутрішньо переміщених осіб.
В рамках проекту заплановано тренінг для представників \ представниць ЗМІ, тренінг для фасилітаторів\фасилітаторок – навчання методиці та проведення інтерактивних виставок, інтерактивні виставки “Маршрут безпеки” та фінальна конференція.
====================
Слідкуйте за нашими оголошеннями та подавайте заявки на участь у заходах проекту.
====================
Проект реалізується за підтримки посольства ФРН в Україні.

25-26 травня 2017 року у місті Київ було проведено семінар-майстерню «Діалог за мир – креативна побудова миру». 

 

У заході взяло участь 26 осіб з числа молодіжних працівників / працівниць, тренерів / тренерок та фасилітаторів/фасилітаторок, які мають досвід щодо креативних методик як «Креативне написання постерів за методикою Loesje» та Форум-театр.

Продовжувати читання “Діалог за мир”

«Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» (UNAEDI) за підтримки Європейського Союзу через International Alert починає реалізацію проекту «Майстерня миру».

Проект направлений на сприяння деміфологізації конфлікту, пошук спільних шляхів його вирішення через підготовку молодіжних працівників як мультиплікаторів з розбудови миру та проведення творчих освітніх заходів для молоді з різних регіонів України.

Продовжувати читання “Майстерня миру”

В Мелитополе выступал форум-театр, фото автора

30 ноября на базе МГПУ им. Б. Хмельницкого прошло мероприятие под названием форум-театр. Провел форум приглашенный тренерский состав под руководством джокера форум театра, практикующего по всей Украине, тренера по креативным методикам Аллы Мельничук. 

Смысл форум-театра состоит в том, чтобы с помощью творчества и импровизации помочь людям разобраться в решении важных проблем. Сегодняшнее мероприятие в МГПУ было посвящено проблемам самореализации, будущему и поиску работы. Две группы студентов вуза за пару часов до мероприятия поставили две небольшие сценки, несущие определенную мораль. Сначала сценка была показана зрителям. При следующем показе каждый желающий мог прервать ход событий, заменить одного из участников сценки и, импровизируя, разыграть другой ход событий, который, по его мнению, приведет к решению проблемы. Все изменения после этого обсуждались со зрителями и самими актерами.

– Это мы делаем для того, чтобы показать, что в любой ситуации, даже самой критичной, всегда есть какие-то варианты. И очень часто их множество. Наши актеры и зрители будут учиться налаживать диалог, будут учится искать варианты развития событий, будут учиться смотреть на свою жизнь и на происходящее вокруг как режиссеры. И в следующий раз, мы надеемся, столкнувшись с какими-то проблемами, они смогут посмотреть на это со стороны, – рассказала о форум-театре Алла Мельничук.

Так, первая показанная сценка была посвящена трудоустройству молодого специалиста, только закончившего вуз. У Дмитрия нет опыта работы, но есть красный диплом. Условным директором фирмы, в которую устраивался Дмитрий, неспроста был выбран представитель сильного пола – на собеседование вместе с отличником приходит красивая девушка с обычным дипломом и без опыта. Пока суд да дело, в кабинет заходит племянник директора, также желающий устроится на работу к дяде. Как быть в такой ситуации директору фирмы? Да и Дмитрию тоже, при такой-то конкуренции?

Хоть проблема и была признана присутствующими, как невероятно актуальная на сегодняшний день, ее решение зрителям в голову пришло не сразу. И лишь на втором просмотре одна из студенток подняла руку. Сценка была разыграна еще раз, только теперь “Дмитрий” был более решительным и уверенным в себе. Об этом сказали и зрители, и сам “директор” заметил, что красивая девушка на должность работника сразу отпала. Конкурентом “Дмитрию” стал лишь племянник с папой-депутатом.

По ходу дела у студентов-зрителей рождались новые идеи решения подобной несправедливости, актеры сменяли друг друга. Таким образом, организаторы хотели проанализировать сложности подобных проблем и рассмотреть все возможные пути их решения.

Значительно упрощало задачу то, что проходило мероприятие в непринужденной обстановке. Студенты становились все более активными, шутки и смех лишний раз способствовали обоюдному общению. Подсказанные же пути решения вполне могут в дальнейшем пригодиться каждому из присутствующих на мероприятии.

Мероприятие прошло в рамках проекта “Преодоление стены недоверия” при поддержке проекта “Психосоциальная поддержка и работа с конфликтами”, что является одной из Инициатив инфраструктурной программы для Украины от Немецкого правительства и выполняется Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH, который реализует ГО «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій»

 Автор текста и фото: Валерия Вовк

Навчальна програма з підвищення кваліфікації молодіжних працівників

Ч. 2 – Тренінг для тренерів з креативних методик

Наприкінці літа (17-20 серпня 2016 року) відбудеться тренінг для тренерів з креативних методик, який буде проведено на узбережжі Азовського моря у місті Бердянськ. Протягом заходу учасники опанують дві методики «Loesje» (http://www.loesje.org/) та «Форум-театр».

До участі запрошуються молодіжні лідери та спеціалісти по роботі з молоддю, що мешкають в Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях, та молодь, яка переїхала з зони АТО – ті, що мать активну життєву позицію та бажання розвиватись і вчитись.

По закінченні тренінгу очікується, що його учасники, об’єднавшись в команди, організують та проведуть навчальні заходи у своїй громаді з метою закріплення отриманих знань та навичок, а також для згуртування молоді (витрати на проведення заходів буде компенсовано організаторами проекту).

Участь у тренінгу є безкоштовною. Учасники забезпечуються роздатковими матеріалами, проживанням, харчуванням. Компенсація квитків буде можливою тільки за наявністю оригіналів в обидві боки.

По закінченню тренінгу учасникам буде надано сертифікати про участь у заході.

Для участі необхідно заповнити анкету за посиланням  до 11 серпня 2016 року. Про результати відбору буде повідомлено 12 серпня 2016 року на електронну адресу кандидата.

З додатковими питаннями та коментарями звертатися до керівника Наталі Семиволос за електронною адресою – semyvolos.unaedi@gmail.com.

 

Проект «Подолання стіни недовіри» реалізується ГО «Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» (https://www.facebook.com/unaedi/) за підтримки проекту “Психосоціальна підтримка та робота з конфліктами”, що є одною з Ініціатив інфраструктурної програми для України Німецького уряду та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH

 

Дата 11-13 жовтня 2016 року

Місто Дніпро

Адреса пл. Шевченко, 4 (готель Жовтневий)

Конференція «Використання креативних методів роботи з молоддю для подолання стереотипів та інтеграції переселенців в місцеві громади». Продовжувати читання “Подолаємо стіну недовіри разом”

рівний рівному

 

 

 

 

 

 

 

Протягом 4х днів, – 18-21 липня 2016р., у Дніпрі відбувся тренінг для тренерів з методики “Рівний рівному” й опрацювання та закріплення соціально важливого транснаціонального проекту “Маршрут безпеки”.

Участь в освітньо-практичному заході взяли молодіжні лідери, журналісти, представники державних структур як з числа мешканців Дніпропетровської, Запорізької та Харківської областей, а також осіб, які переїхали з зони АТО.

Шляхом практичних завдань, рухливих й інтелектуальних ігор учасники проекту отримували нові практичні знання з протидії торгівлі людьми, прав людини, ненасильницького спілкування, попередження та профілактики ВІЛ та ЗПСШ (захворювань, які передаються статевим шляхом – ред.), опановували секрети ведення тренерських і фасилітаторських робіт, занурювались до конфліктології та менеджменту, психології конфлікту та жертв.

За результатами проекту по закінченню даної освітньої частини його учасники й учасниці проведуть 3 навчальні заходи в форматі інтерактивних ігор в своїх громадах на закріплення та подальшу промоцію отриманих знань.

Захід відбувся в рамках проекту «Подолання стіни недовіри», який реалізовує ГО “Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій” за підтримки проекту “Психосоціальна підтримка та робота з конфліктами”, що є одною з Ініціатив інфраструктурної програми для України Німецького уряду та виконується Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

 

рівний рівному

Навчальна програма з підвищення кваліфікації молодіжних працівників

Ч. 1 – Тренінг для тренерів з методики «Рівний-рівному»

«Українська мережа освіти дорослих та розвитку інновацій» починає новий проект «Подолання стіни недовіри», який спрямований на підсилення спроможності молодіжних лідерів та працівників по роботі з молоддю (освітян, соціальних працівників, та ін.) в Дніпропетровській, Харківській та Запорізькій областях (як місцевих, так і тих, що переїхали із зони АТО) та розвиток їх навичок в ненасильницькім спілкуванні, позитивному мисленні, а також на подолання стереотипів, що існують в молодіжному середовищі та фасилітацію процесів інтеграції переселенців в місцеві громади. Продовжувати читання “Через креативність до порозуміння”